Заложеният икономически ръст в бюджета за 2015-та година от 0,8 на сто от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната ни е реалистичен и дори се надяваме да го надхвърлим.
Това уверение даде министърът на икономиката Божидар Лукарски, който дойде за първи път при депутатите от парламентарната икономическа комисия към 43-тото Народно събрание.
Лукарски се появи с двамата си заместници и шефа на политическия си кабинет и обеща на народните избраници, че ще работи за постигане на по-ускорен икономически растеж, който ще помогне за разкриване на нови работни места, намаляване на безработицата и задържане на младите хора в България.
След като прочете добре написаната си стратегия за управление, Лукарски се остави за въпроси на народните избраници, а депутатът от ДПС Ферихан Ахмедова направо поиска от него прогноза за ръста на икономиката в края на 2015-та година.
Припомняме, по време на дебатите по първото четене на бюджет 2015 в пленарна зала БСП и ДПС остро критикуваха параметрите и особено заложения нисък ръст на икономиката.
„Прогнозите за икономическия растеж са направени от министъра на финансите. Заложеният икономически растеж в размер на 0.8% от БВП е реалистичен. Надявам се да го надхвърлим", обясни икономическият министър и за пример даде, че предвиденият среден за Европа ръст на икономиката е между 0,5 и 0,6 на сто от БВП на страните.
„Надявам се да го надхвърлим", още веднъж призна Лукарски и обясни на Фериханова, че няма как да каже точно число, защото целта на блиц контрола в комисия не била да се дават точни цифри.
От БСП пък повдигнаха темата за чуждестранните инвестиции у нас, като социалистът Жельо Бойчев поиска да разбере мерките, които ще предприеме ведомството на Лукарски.
„Българското законодателство е рестриктивно за инвестициите", призна министърът на икономиката и посочи някои от проблемите като например предвидени данъчни облекчения за някои инвеститори, които не се изпълняват.
Министър Лукарски дори загатна, че с цел привличане на повече чуждестранни инвестиции кабинетът „Борисов 2" предвижда и промени в Закона за българското гражданство, които ще съкратят сроковете за издаване например на т.нар сини карти.