Комисарят по търговията на ЕС Питър Манделсон днес хвърли информационна бомба в Китай, обвинявайки местните власти, че не могат да се справят с „приливната вълна" на фалшиви стоки и си затварят очите към кражбата на иновации и патенти, собственост на европейски фирми, пише Guardian.

Бившият министър от Лейбъристката партия хвърли ръкавицата по време на шестата си поред визита в най-бързо нарастващата икономика в света. Манделсон отправи закана към китайската страна, че Китай рискува да загуби доверието на чуждестранните потребители заради съображения за безопасност.

ЕС изрази недоволство от бариерите за навлизане на европейските предприятия на китайския пазар. Търговският дефицит на ЕС в търговията с Китай е изтъкнат като особено проблемна област.

Освен това Манделсон е изразил нарастващото си нетърпение по повод мудността на действията на китайските власти - и е спрял малко преди да поиска от Световната търговска организация (WTO) да предприеме наказателни действия. Неговите  коментари бяха направени по време на форум за сигурността на храните и след това на конференция за интелектуалната собственост.

Китайските министри са разгневени от подобен директен тон. Малко по-рано те трябваше да чуят също и как френският президент Саркози ги призовава да поддържат честен валутен курс и да ускорят поскъпването на юана спрямо евро. Саркози не пропусна и темата за човешките права.

Ву Юи, желязната лейди на китайската политика е изразила „изключителното си неудовлетворение" от думите на Манделсон за китайските ментета. Ю Гуанджоу, заместник министър на търговията, предупредил ЕС да не бърза с присъдата си над Китай.

„Ние сме против преувеличените и неистинни изказвания и постоянната критика за безопасността на храните и се противопоставяме на това други страни да използват безопасността на храните като извинение за поставяне на търговски бариери или дори да се политизира темата".

Манделсон, който се бореше за ограничаване на протекционизма на ЕС спрямо китайските стоки, по-късно каза на европейски журналисти: „Търпението ми не е изчерпано, но вече не мога да страдам тихо. Инвестирахме много в диалога и дадохме много за кооперацията - и в никакъв случай не трябва да разчупваме този диалог".

„Но ние трябва да изясним пред китайските власти на най-високо ниво, че техният най-голям търговски партньор не е доволен и те имат недоволни клиенти".

Затова ЕС очаква по-ангажирано участие от новото китайско правителство, което ще бъде формирано през март. Дори Китай признава, че търговският излишък с Европа, който всеки час нараства с €15 млн., е нещо нестабилно.

Китай през 2006 г.  е отговорен за почти половината от ранните предупреждения (общо 1000) за безопасност на качеството на храни и други продукти в европейския съюз. Всекидневно Китай изнася стоки за €500 млн. за Европа и не е допустимо дори само 1% от тях да представляват риск.

ЕС очаква новото китайско правителство да вдигне ограниченията за европейските фирми за инвестиции в Китай, включително задължителният трансфер на технологии и принудителните съвместни предприятия.

Манделсон обобщава: „Не мога да игнорирам тази ситуация с всичките й последствия за WTO. Трудно е да се прецени колко още ще трае търпението ни, ако този способ на действие не се промени".