Гуверньорът на централната банка на Русия настоя правителството възможно най-скоро да се откаже от въведените тавани на цените. Елвира Набиулина посочва, че популистката мярка може да нанесе дълготрайни щети върху руската икономика, предава The Moscow Times.
Кремъл наложи ограничения в цените на някои продукти като захар и олио през декември. По това време цените на храните растяха значително и заплашваха да създадат недоволство преди парламентарните избори тази година. Въпреки тях, инфлацията в страната продължава да расте. През март тя достига 5,8% на годишна база, според данни на Ростат. Цените на храните растат още по-бързо — 7,6% през март.
Набиулина посочи, че държавната намеса в икономиката ще предизвика дълготрайни щети и ще обезкуражи развитието в частния сектор. Централната банка вече предприе първи стъпки за ограничаване на инфлацията като повиши основната лихва до 4,25%. Анализатори очакват покачване и на срещата този месец.
Експертите прогнозират, че инфлацията вероятно е достигнала пик и ще започне да спада през следващите месеци. Поредният срив на рублата и очакванията за огромни правителствени харчове преди изборите тази есен обаче запазват опасенията от инфлация.
Независимите икономисти и бизнесът също разкритикуваха остро популистките мерки на властта, като посочиха, че те създават недостиг и обезкуражават инвестициите в индустрията.
maria-ivanova
на 15.04.2021 в 10:57:06 #2Необходимо е да има държавни фирми, които да работят в конкуренция с частните, за да се докаже, че предлаганите цени имат резон. Иначе ето какво се получава, див капитализъм и необходимост от изкуствени тавани на цени, за да не умрат хората от глад.
psp_11
на 14.04.2021 в 19:18:37 #1Как покачването на лихвите ще намали цените!?!?!?!? Единствено ще намали БВП, защото ще намалят оборотите и увеличат стойността на заемния капитал. Това ще помогне на банките, но ще навреди на хората.. А таван на цените на някои хранителни продукти трябва да има иначе няма ръст на покупателната способност..