Гръцкият град Александруполис е мястото, на което ще се осъществи нов проект за втечнен природен газ (LNG), финансиран отчасти от Европейската комисия с цел създаване на работни места в региона и намаляване на зависимостта му от руски газ.
Проектът се състои от плаващ резервоар за съхранение, съоръжение за регазификация, което превръща втечнения природен газ (LNG) обратно в газ, както от и тръбопровод, предава Euronews.
Проектът включва система от подводни и сухопътни тръбопроводи, чрез които природният газ се внася в Гърция, преди да бъде транспортиран до потребителите, както и до България, Румъния, Северна Македония, Сърбия и Молдова и Украйна на изток и Унгария и Словакия в на запад.
Европейската комисия одобри инвестиция от над 157 милиона евро за първата фаза на проекта.
"Ако до Унгария, Украйна и Молдова, можем да видим, че текущият принос в дългосрочните доставки на природен газ от Русия в тази област, включително Гърция, е приблизително 20 милиарда кубически метра", каза Мария Рита Гали, главен изпълнителен директор на гръцкия оператор на преносна система за природен газ DESFA.
По думите й в момента Гърция ще има експортен капацитет от 8,5 милиарда кубически метра до началото на следващата година. Новият тръбопровод е важна стъпка за това LNG да достигне до други части на Югоизточна Европа, област, която е силно зависима от руския газ.