В понеделник от базираният в Мюнхен Ifo институт публикуваха резултатите от проучването им за бизнес условията в Германия през юни.

Индексът за бизнес климата се покачва до 85.9 пункта, след като достигна 84.3 пункта през май.

Като това е трето поредно повишение на индикатора  и най-високата му стойност от 7 месеца насам.

Изследването на очакванията на мениджърите на немските компании на Института за икономически изследвания (IFO) към Мюнхенския университет, показват увеличение на оптимизма за бъдещето и лек спад на компонентата на текущите условия и бизнес средата в Германия.

Индексът IFO на бизнес климата показва икономическата активност и е един от основните индикатори за прогнозирането на икономическия растеж на най-голямата европейска икономика.

Проучването обхваща на повече от 7000 предприятия, като се сумират оценките на мениджърите за икономическата ситуация, както и плановете им за следващата половин година.

Консенсусните очаквания на пазара за бизнес климата в Германия през юни бяха за увеличение на индикатора до 85 пункта.

Индексът на икономическите очаквания, който допълва IFO индекса на бизнес климата, като отчита очакванията на компаниите за следващите шест месеца, чрез степенуване на бъдещата ситуация, като „по-добра", "без промяна", „по-лоша", показва продължаване на спада на песимизма на мениджърите за бъдещото развитие на германската икономика, като стойността му нараства до 89.5 пункта, спрямо 85..9 пункта през май.

Консенсусните очаквания на пазара бяха за увеличение на стойността на показателя до 87.0 пункта.

Индексът на текущите условия, който допълва IFO индекса на бизнес климата, като отразява бизнес условията без да се имат предвид бъдещите очаквания, отчита спад до 82.4 пункта през юни, спрямо 82.5 пункта през май.

Консенсусните очаквания обаче бяха за покачване на стойността на индикатора до 83.0 пункта.

Според Ifo резултатите от изследването потвърждават, че германската икономика постепенно се стабилизира, но експортът няма да я изведе от кризата през 2009 г.

Притеснително в доклада е, че покачването на общия индекс се дължи преди всичко на повишението на бъдещите очаквания, а не на подобряване на текущата икономическа ситуация.

Ето защо данните засилиха натиска върху европейската валута и EUR/USD задълбочи низходяща си корекция от 1.3903 долара, към 1.3847 долара.