„След 15 години финансиране на проекти за присъединяване на България към ЕС, Европейската инвестиционна банка сега осигурява заеми за всички икономически сектори в страната, вариращи от базовата инфраструктура до производството и услугите; предвижда подкрепа на малки и средни предприятия, както и за общини, посредством локални финансови институции. От 1990 г., заемите на ЕИБ за България са достигнали 1,24 милиарда евро в инвестиционни проекти за да се отговори на критериите на ЕС за присъединяване".

Така започва изявлението, касаещо финансирането на ЕИБ за България. ЕИБ е основана през 1958 г. с Римския договор. Мисията на банката е да допринася за реализацията на политическите цели на ЕС чрез дългосрочно финансиране на важни инвестиционни проекти.

Задачите и приоритетите на ЕИБ в европейски мащаб са следните: Регионално балансирано икономическо развитие чрез подкрепа на по-слабо развитите в икономическо отношение региони. Засилване конкурентноспособността на европейската икономика чрез подкрепа на изследванията и иновациите. Изграждане на транс-европейски мрежи за транспорт, енергия и телекомуникации. Подкрепа за малки и средни предприятия. Опазване на околната среда и нейното подобряване. Подобряване на инфраструктурата в областите на образованието и здравеопазването.

ЕИБ предлага пет вида заеми. Основен е т.нар. индивидуален заем, който касае големи проекти, надвишаващи сумата от 25 млн. € и които се финансират индивидуално от банката.
Груповите заеми представляват множество от по-малки проекти, които не отговарят на критериите за индивидуални заеми. Тези проекти трябва да бъдат предварително обединени и представени пред банката от един промоутър.

Рамковите заеми са като цяло предназначени за бенефициенти от публичния сектор. Глобалните заеми са също предназначени за малки и средни предприятия и малки общини и са специфични с това, че ЕИБ ползва банка-партньор в региона. Средните по размер групови заеми са предназначени за по-големи предприятия и възлизат до 50 млн. евро.

Трите принципа, които ръководят политиката на ЕИБ по отпускане на заеми, са съвместно финансиране, структура на гаранциите, интермедиация.

В информацията, предоставена от ЕИБ, се вижда, че от отпуснатите 1,24 милиарда евро за България, 59% са в отрасъла на транспорта и инфраструктурата, 15% представляват глобални заеми. 14% е делът на енергията и телекомуникациите, 8% - на промишлеността, 4% - водния сектор и околната среда.

Заемите, които ЕИБ отпуска, се погасяват обикновено за срок от 20 и повече години. Финансира се най-често 50% от проекта, което стимулира привличането на допълнителни капитали, като в някои приоритетни области финансирането може да бъде до 75%. Получатели на финансиране могат да бъдат частни фирми или органи на публичната власт, включително общините. Най-важните критерии за получаване на заем са финансовата и икономическата жизнеспособност на проекта.

От 1,24 милиарда отпуснати до този момент за България, 1,056 милиарда са индивидуални заеми, а 180 милиона - глобални заеми.

Най-големите от индивидуалните заеми са 150 милиона евро за подобряване на ж.п. връзката между Пловдив, Димитровград и Свиленград, 100 милиона за модернизацията на завода за мед в Пирдоп, още 100 милиона за автомагистрала „Тракия". Други интересни проекти са новия пътнически терминал в Летище София на стойност 60 млн. eвро, 50 млн. за изграждане на мост Дунав - Калафат, опазване на бреговете на Черно море и поречията на Дунав, модернизация на пристанище Лом и др.

По глобалните заеми партньори на ЕИБ са банките БНБ, „Биохим" I, II, III, „Райфайзенбанк"I, II, „Булбанк", „Първа инвестиционна", „Банка за насърчаване и развитие".