Китайската икономика се разрасна по-бързо, отколкото икономистите прогнозираха през третото тримесечие на годината. Секторът на услугите подкрепи втората по големина икономика в света, което предполага, че паричните и фискалните стимули правят постижима целта на премиера Ли Къцян за ръст през тази година, предаде Bloomberg.
БВП се увеличи с 6,9% през трите месеца до септември спрямо година по-рано, съобщи Националното статистическо бюро на Китай. Все пак това е най-бавното разширение на тримесечна база от първите три месеца на 2009 г. досега.
По-силният сектор на услугите и стабилното потребление помагат за компенсиране в производството и износа. Правителството намали лихвените проценти пет пъти от ноември и повиши разходите за инфраструктура в последните месеци, за да задържи растежа от плъзгане твърде далеч от тазгодишната цел за около 7 на сто.
Темпът на растежа в сектора на услугите достигна до 8,4% през третото тримесечие, докато т.нар. вторичен сектор, който включва производството, изостана и отчете увеличение от 6 процента.
През миналия месец промишленото производство се покачи с 5,7% спрямо година по-рано. Продажбите на дребно отбелязаха увеличение с 10,9 на сто.
Консумацията на електроенергия е намаляла с 0,2% спрямо септември миналата година. Забавянето на инвестициите в недвижимите имоти и излишният индустриален капацитет натежаха върху няколко индустрии, оставяйки икономиката напът към най-бавното целогодишно развитие за 25 години.
Политиците в азиатската страна разгърнаха редица инструменти за смекчаване на забавянето. Народната банка на Китай намали лихвените проценти до рекордно ниски нива и намали съотношението на задължителните резерви на банките, а финансовото министерство облекчи правилата за взимане на заеми от местните власти.
„Икономиката все още се захранва доста добре. Резултатът за БВП трябва да бъде вот на доверие, че стимулирането прави нещо", каза Тим Кондън - ръководител на отдел Азиатски пазари в ING Groep NV в Сингапур.