Няма закъснение в плана за строителството и оборудването на втората атомна електроцентрала Белене.
Това съобщи днес министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
Той беше категоричен, че всички процедури се извършват в срок и проблемът с оборудването, който трябваше на бъде решен до началото на пролетта, вече е финализиран.
Овчаров беше твърде лаконичен по въпроса и обясни, че няма „скрити камъни" по проекта и всичко е прозрачно.
Припомняме, че миналия месец Националната електрическа компания отказа да обяви броя на подадените оферти и имената на банките, които са кандидатствали за мостовото финансиране на АЕЦ "Белене".
От НЕК тогава заявиха, че името на банката, която ще финансира заема от 250 млн. евро за проектирането, доставката на оборудване и строително монтажните работи по проекта за изграждане на АЕЦ „Беленe" през първата година от неговото изпълнение, ще бъде обявена, когато бъде избран победител в стартирания търг.
Крайният срок за избор на партньор и подписване на договора за мостовото финансиране по проекта изтече вчера, 15 април.
В същото време НЕК трябва да стартира и процедура за избор на партньор за останалата част от финансирането по проекта, за да се осигурят необходимите финансови средства за цялостно за изграждане на атомната електроцентрала.
Договорът за цялостното финансово осигуряване на АЕЦ „Белене" трябва да бъде подписан в началото на следващата година.
Процедурата за избор на партньор за цялостното финансиране по проекта представлява търсенето на стратегически инвеститор, който да стане съсобственик в новоучреденото дружество АЕЦ „Белене". НЕК ще запази мажоритарния си дял в това предприятие от 51% от капитала, като останалите акции ще бъдат предложени на стратегически финансови инвеститори.
Съгласно споразумението за строителството на атомната електроцентрала, работата по проекта е разделена на два етапа. Първият започна веднага след подписването на предварителния договор с „Атомстройекспорт" през ноември миналата година и ще продължи около година, като включва в себе си основния обем от подготвителни работи. По него ще се извърши подробно изследване на строителните конструкции и оборудването на площадката на АЕЦ "Белене", както и подписване на договори с подизпълнители.
Паралелно с предварителния договор се подготвя и генералният договор, който ще бъде подписан идната пролет, когато ще бъде изцяло приключила и техническата спецификация, както и доуточняването на обемите работа.
Udddri
на 16.04.2007 в 13:21:38 #1В света няма АЕЦ, който да е построен изцяло на комерсиален/капиталистически принцип с изцяло часни средства. Не случайно по борсите инвестицията в АЕЦ се смята за високорискова. Всичките АЕЦ-и са построени с огромна правителствена подкрепа, субсидии и/или финансови гаранции. Така пазара вече не се движи от конкуренцията, която е в полза на крайния потребител, а от интересите на енергийните мафии. А конкретно за АЕЦ"Белене" Р.Овч. и ядреното лоби никъде не доказаха поне две неща: 1. Конкурентен ли ще е произведения ток от АЕЦ"Белене" през 2015-2030 година и на какви цени (и защо на такива цени) ще продава ток централата? 2. По-евтино или по-скъпо щеше да бъде да се построят тези 2 реактора в Козлодуй?