Ако това не стане, ще стартираме съдебна процедура, каза министър Чакъров, цитиран от пресцентъра на МОСВ. Той отново подчерта, че не трябва да се допуска страната ни от продавач, да се превърне в купувач на емисии.
Днес протече първата среща на МОСВ и представители на бизнеса по подготвяне на единна позиция за защита на националния интерес. Такава трябва да е готова до въпросната дата.
Аргументите не се различават от изложените от МОСВ и БСК по-рано.
Българската позиция ще се акцентира на това, че при решението на ЕК за намаляване на квотите не е отчетено затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ"Козлодуй". При предишното разпределение също така са спазени всички изискванияна Рамковата конвенция на ООН за климата и на Протокола от Киото и е използвана общата методика, прилагана във всички страни на ЕС.
Българската стопанска камара от своя страна отчита допуснати и редица технически грешки, една от които е, че за България и Румъния са направени отклонения от прилаганата в ЕС обща методика. Освен това при изчисляване на емисиите е прогнозиран ръст от 5.1%, който е по-малък от заложеното в прогнозите на българското правителство и на ЕК.
По изчисления на БСК намаляването на допустимите емисии на парникови газове ще доведе до повишаване на себестойността на икономиката ни с около 770 млн. евро.