Петролът от еталонните световни марки в петък сутринта леко поевтинява, но остава на най-високите ценови нива от есента на 2014 година. Пазарът все още няма отговор на редица въпроси, свързани с излизането на САЩ от ядрената сделка и отражението върху глобалните доставки на суровината.

Цената на юлските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures в началото на днешната търговия спада с $0,13 - до $77,34 за барел.

Котировките на американския еталон WTI за юни на нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време се понижават $0,06 - до $71,30 за барел.

По време на сесията в четвъртък контрактите за Brent поскъпнаха с $0,26 (0,34%) - до $77,47 за барел, а на WTI -с $0,22 (0,31%), до $71,36 за барел.

Петролният пазар завършва втора поредна седмица с покачване на петролните цени - от миналия петък насам Brent поскъпна с 3,3%, WTI - с 2,3%.

Сътрудничеството с Иран е основано на взаимни интереси и търговски фактори, посочи пред Bloomberg представител на китайското министерство на търговията. Без да уточни ще запази ли Китай обема на вноса си от Иран или ще го намали.

Според експерти в близко време цените на петрола ще зависят от реакцията на фондовете, държащи дълги позиции, които са над 1 млрд. барела към този момент. Освен това високите цени в момента ще стимулират допълнителни инвестиции и ръст на добива в страни извън споразумението ОПЕК+ (САЩ, Канада Бразилия, Мексико).

А така също високите цени на суровината могат да доведат до намаляване на потребителското търсенето.

Освен това остро стои въпросът: Щ е се съгласят ли производители като Русия и Саудитска Арабия да продължават ограничаването на добива си при положение, че се съкращават доставките от Иран.