
Губернаторът на Аляска Сара Палин е приветствала проекта. Тя е спряла малко преди формалното му одобрение, казвайки, че „звучи велико за Аляска", но ще се срещне с директорите, за да разбере повече за съвместния им проект. Заемайки губернаторския пост преди две години, Палин прекрати тогава движените проекти за строителство на тръбопровода с енергийните мегакомпании BP, Conoco и Exxon Mobil, настоявайки за повече конкурентност.
В САЩ потреблението на природен газ се покачва, а традиционните източници се изчерпват. Природният газ е по-чист от другите енергоизточници (въглища) и според анализатори значението му за американската икономика все повече е нараства.
През следващите три години BP и Conoco ще инвестират $600 милиона „първоначално", за да си осигурят подкрепа за проекта, одобрението от властите на федерално и щатско ниво и да гарантират газовите доставки по тръбопровода. Според двете петролни компании, това ще е най-големият строителен проект, изпълняван някога от частния сектор в Америка.
В плановете се включва завод за производство на втечнен газ на Северния склон на Аляска на стойност $5 млрд. Целият тръбопровод ще струва $30 млрд. и ще са нужни поне 10 години за завършването му.
В момент на скок на цените на строителство и енергия, проектът ще засенчи завършения през 1977 нефтопровод през Аляска с дължина 800 мили, който за времето си донесе значителни приходи и отвори много нови работни места в американския щат. Производството от петролното поле в залива Прудхое спада и Аляска се надява природният газ да заеме мястото на петрола.
На газопровод тръгващ от Аляска от много време се гледа като на ключов компонент в националната енергийна сигурностм твърди NYT. Предвижданията са, че по тръбопровода ежедневно ще се пренася еквивалентът на 7% от настоящото потребление на САЩ.
Трудностите, които петролните компании ще имат пред себе си в този проект, са големи. Анализатор коментира: „Дълъг е списъкът на проекти за газопроводи, идващи от Аляска и Канада, всички те неизменно се отказват заради политическа опозиция и покачващи се цени. САЩ и Канада имат отчаяна нужда от газ. Но въпросът е, може ли това да бъде направено?"
Компаниите трябва да изкарат около 1,000 разрешителни от местните, щатските и федералните власти, както в САЩ, така и в Канада. Това ще отнеме години. Трябва да се получи позволение от местните племена, които живеят там, където тръбата иска да минава. Работата на инженерите също трябва да се сложи в сметката.
Но високите цени на енергията наострят апетита на петролните компании към залежите на природен газ в Аляска. Техният първоначален план е тръбопровод с дължина 2000 мили от Северния склон на Аляска до канадската провинция Албърта, което ще е принос в северноамериканската газова инфраструктура и ще освободи канадски газ за доставка в САЩ. Евентуално ще има втора фаза с още 1,500 км. тръби, които ще свършат в Чикаго.
BP и ConocoPhillips си правят още по-добър пиар, като се отказват от $500 милиона потенциални субсидии от държавата, заявявайки, че икономиката на природния газ е стигнала до точка, в която финансирането на тръбата може да стане със собствени сили.
Без да засегнат екологични въпроси, анализаторите за NYT изтъкват загрижеността си за високите цени на природния газ, нарастващото търсене в страната, спадът на вноса от Канада. „Без газопровод, САЩ ще са все по-зависими от вноса на газ под втечнена форма, източник скъп и потенциално уязвим за политическа нестабилност в Близкия Изток, Африка и Латинска Америка".