В тези условия е напълно разбираемо защо борсовите анализатори прибягват до фаталистки сравнения. Те припомнят, че сривът на борсата през 1929 г. и през 1987 г. дойде тъкмо през октомври. Борсовата криза на 1997 също се случи през октомври. Споменава се, че последният борсов ден за октомври 2008 г. е Хелоуин, когато по улиците броди страхът от призраци.
Суеверието „октомври" се използва и за създаване на по-позитивни нагласи. В коментар на „Ройтерс" се напомня, че при предишни кризи дъното е достигано именно през месец октомври, след което започва колебливия и бавен, но все пак възход.
Изобщо, макроикономистите ще побързат да забравят за октомври 2008 г., но журналистите и обществениците не бива да им позволят това, защото този срив на финансите не дойде като гръм от ясно небе, а бе многократно напомнян от онези, на които либертаристите толкова духовито се присмиваха: онези старомодни идеалисти, които пердположиха, че алчността на младите брокери е излязла извън всякакви граници.
Политиците също искат да оставят октомври на Везните зад гърба си и гледат към спасителния ноември на Скорпиона. Европа би желала Азия да подкрепи усилията на Стария континент, а по време на срещата на Двадесетте световни лидери на 15 ноември трябва да се заяви на света, че „причините, довели до тази безпрецедентна криза, няма да бъдат повторно допуснати", както заяви президентът на Франция Никола Саркози.
Гуверньор на централната банка на Великобритания от своя страна посочи, че това е криза, каквато има шанс да се види веднъж в човешкия живот. Според Чарлз Бийн, все повече стават признаците, че кризата излиза извън финансите и се прехвърля към реалната икономика.
Сред коментаторите сякаш вече има консенсус, че най-зрелищните моменти от кризата с фалити на цели институции вече са отминали. Кой би могъл по-рано да си представи, че американските инвестиционни банки, двете ипотечни агенции подобни на двата кита, на които се крепеше плоския финансов свят, шоколадените швейцарски банки и аристократичните лондонски имоти може да са прогнил актив?
Пазарните ентусиасти все още не могат да приемат, че някаква по-сериозна промяна се е случила и твърдят, че фалитите, държавното изкупуване на банки и инвестиционни къщи, подскоците в цената на металите, зърното и петрола са напълно в реда на нещата при „капитализма" и не трябва да се вдига чак толкова неуместен морален шум около тях. Те са втренчени в своите овехтели икономически показатели и продължават да ги анализират технически.
В тази сложна среда, в която се сблъскват ценностите на промяната („Никой не може да влезе два пъти в една и съща река", както е казал Хераклит) и пазарните традиции (в този вид който ги виждаме днес изковани не по-рано от 1950те), малките нови икономики, повярвали на евангелието на либерализма и отворили икономиките си за Западните Инвестиции, стоят с широко отворени очи към нещата, които се случват днес.
Предричаха на развиващите се пазари вечен ръст, за сметка на развитите пазари, които пък би трябвало според анализаторите да загубят водещата си роля, но да продължат да стават все по-богати.
Претеглено на икономическите везни, горното е невъзможно. Икономическото богатство не е константна сума, икономическата игра не е с нулев резултат. Но добавената стойност, създавана от прилагането на човешкия креативен поенциал, все още наричан от някои „труд", остава ограничена. До октомври тя се разпределяше по-бързо в посока на посредниците, отколкото към творците на стойност. Това разклати самите „фундаменти" на създаването на богатство.
Тези малки отворени икономики, много от тях в Европа, виждат как моделът на турбо - демокрация (оказала се фалшива като златен билет за магически театър), основан на неумолима приватизация и дерегулация на едро, ги вкара в дълбок капан.
Страните, които разполагат с интелектуален потенциал, ще си вземат поука. В бъдеще те ще инвестират в знание и в собствени индустрии, основаващи се не на експортния „потенциал", а на националните силни черти. От родната почва зависи каква икономика ще израсте - ако е добра, то плодовете й ще се търсят надалеч, а бурите няма да я прекършат. Но да не забравяме, че протекционизмът и националистическите чувства във време на криза крият сериозна опасност за света.
Ако политици, икономисти и журналисти най-сетне не осъзнаят, че икономиката на страната е заключена в щастието на нейното население, десетилетия след десетилетия държави ще фалират, отново и отново, а някой път отново през октомври. Със сигурност сред доверчивите малки европейски икономики ще има и такива, които ще запомнят горчивия урок на октомври '08.
Малко преди пукането на дот-ком балона, първата финансова криза на XXI век, един чешки учен написа: кризата на обществото, в което живеем, е философска, морална и екологична. Според мен философската криза изразява невъзможността на съществуващите социални институции да отговорят на житейските въпроси, които си задават ставащите все по-комплексни хора.
Brad Mehldau
на 27.10.2008 в 09:12:33 #5Някой ще ми обясни ли какво означава заглавието "По причина на октомври" в контекста на българската граматика?
dedmen
на 27.10.2008 в 08:38:06 #4Каквото и да правим рано или късно такива кризи ще има и те ще стават по-тежки! Защото нашите желания нямат покритие с природни ресурси - хората опоскват всичко със страхотна скорост! Непрекъснат растеж - откъде ще дойде! Едно дърво расте за 10-15 години, но хората искат да го отсекат още вчера! Откъсването ни от природата ни убива!
iennin
на 26.10.2008 в 11:43:55 #3"Цялото зло идва от правото на частна собственост върху средствата за производство. Неща известни от поне 100 години" Нали преди 20 години в тук всичко е било държавно. Проблемът е, че нямаме вяра, т.е. имаме все по малко вяра. Вярваме само на очите си, не мислим за утрешния ден, не мислим за децата си за бъдещето на човечеството. Да напълним търбусите пък да става каквото ще. Човечеството има морален проблем и то голям. Хората в общия случай са алчни.
Kihano6
на 25.10.2008 в 20:21:29 #2Mnението за ролята на държавата в бизнеса се създава от самия бизнес и подвластните му медии и икономисти. Работата е там, че интереса на частния бизнес винаги се разминава с обществената полза. Ролята на държавата е да защитава обществото. Държавата е организация на обществото и следователно защитник на неговите интереси. Затова точно в тази си роля държавата е крайно неудобна за частния бизнес. Манипулативния медиен трик който се прилага и който особено добре проработи срещу соц държавите е държавата да се противопостави на обществото (на народа, както се казваше на времето), да се създаде илюзията, че бизнеса представлява обществения интерес, а държавата е срещу него и срещу народа си. Това представяне не предизвиква ни най малки угризения сред частните собственици, тъй като те под общественост, народ, граждани и т.н. разбират САМО! себе си. От друга страна частния бизнес държи централни икономически лостове. Тръгни срещу частния бизнес и ще получиш икономическа рецесия (но не всяка рецесия е резултат от държавна намеса). Така власта в държавата фактически е заложник на частния бизнес. В напреднали държави като САЩ държавата е напълно превзета от частния бизнес. Затова частния бизнес спокойно може да си вземе държавни пари за да си покрие загубите, както стана при тази криза. Въобще не става дума за одържавяване или социализъм. Става дума за най-обикновено изнудване граничещо с пладнешки обир. Така едрия частен бизнес ползува дуржавата за свои собствени цели, които както казах противоречат на обществения интерес, т.е. горното твърдение излиза вярно - държавата работи против народа си. Така се оказва, че частния бизнес е узурпирал държавата и я използува в свой интерес който противоречи на обществения. Така държавата обира негативите от действията на часния бизнес. Последния обаче се дистанцира от нея и се преструва, че стои на страната на обществения интерес. Така каналира и общественото недоволство пак за свои противообществени цели. Всичко се обобщава от поговорката "Крадеца вика - "Дръжте кадеца"". Цялото зло идва от правото на частна собственост върху средствата за производство. Неща известни от поне 100 години. Но света уверено върви към все по-голямо невежество.
pilot B-750
на 25.10.2008 в 18:17:16 #1Все пак , кой стои в основата на кризата и кой извлича девиденти от влагането на пари на данъкоплатеца ? Не е ле крайно време да се разбере , че максимата по-малко държава в безнеса в края накраищата е вредна за обществото ?!