Китайската икономика показва първи признаци на възстановяване след месеци на забавяне с рали на акциите и суровините, което повишава доверието.

Това е прочитът на Bloomberg Economics, който обобщава най-ранните налични индикатори за пазарните нагласи и условията за бизнеса. Ключови акции и суровини отбелязват печалби, а малките фирми стават по-уверени. В същото време показателите на инфлацията, търговията и настроенията на търговците и мениджърите по продажби показват, че все още е твърде рано да се каже, че Китай излиза от трудния период.

Пазарите бяха подкрепени от паричното облекчение на Народна банка на Китай и глътката въздух, предложена от увеличения период на примирие с САЩ в търговския им конфликт, според Дейвид Ку, икономист в Bloomberg Economics в Хонконг. Тази седмица китайските акции скочиха и позициите на офшорният юан се засилиха, след като президентът Тръмп обяви, че отлага срока за допълнителни мита за китайските стоки.

Тези събития помагат да се разсее част от облаците, които се насъбраха върху глобалната икономика през последните месеци. Световното производство вече може да е достигнало своето дъно, според главния икономист на Goldman Sachs Group, Ян Хациус. На свой ред това може да засили перспективите на Китай.

Юанът расте, доларът спада с прогреса на преговорите САЩ - Китай

Юанът расте, доларът спада с прогреса на преговорите САЩ - Китай

Тръмп отлага влизането на по-високите мита

Ралито на китайските акции "може да засили доверието на потребителите, но все още е твърде рано да се твърди със сигурност, че това ще бъде от голяма полза за икономическата активност", казва Ку.

Започнаха стимулиращи мерки, включително насочване на кредити към частните фирми и засилване на инфраструктурното строителство, като новите кредити достигнаха рекорд, а износът нарасна през януари. Паричната политика ще остане подкрепяща и фискалните мерки - като намаляване на данъците, увеличаване на разходите и продажби на специални облигации - ще се засилят и тази година, казва Ку.

Целевата подкрепа от страна на властите за по-добро посрещане на нуждите от финансиране на малки и средни предприятия дава ефект, според Шен Лан, икономист от Пекин, отговарящ за проучването на по-малките фирми в Standard Chartered. Банковият показател достига 55.1 този месец от 54.9 през януари.

Китай нареди на банките да отдават повече заеми на частния бизнес

Китай нареди на банките да отдават повече заеми на частния бизнес

Правителството взима сериозни мерки, за да стимулира забавящата се икономика

"Очакваме продължителните политически мерки да подобрят трансмисията на паричната политика и направят по-ниски разходите за финансиране на реалната икономика на Китай", пише тя в съобщение, публикувано с данните.

Като оставим настрана оптимизма, облаците са се изчистили напълно за китайската икономика. Индекс, базиран на проучване на мениджърите по продажбите, остава на най-ниското си ниво, което предполага, че "темпът на икономически растеж продължава да пада", пише в бележката базираната в Лондон World Economics.

Проследяващият инфлацията в производството показател остава се движи плахо, а световното търсене все още е неблагоприятно за най-големия износител в света. Изходящите пратки от Южна Корея - основен доставчик на компоненти за китайските производители на електроника като iPhone - паднаха с 11.7% в сравнение с година по-рано през първите 20 дни на месеца.

Първите официални икономически данни за февруари, индексите на покупките на мениджърите за производствения и непроизводствения сектор, ще бъдат пуснати в четвъртък сутринта в Пекин. Индикаторът за производството вероятно ще се е понижил още по-надолу, а показателят на услугите и строителството също ще падне, според икономисти, анкетирани вторник.