Икономиката на САЩ е нараснала с 3.3% през второто тримесечие, сочат ревизираните данни в доклад от правителството, публикуван в четвъртък. Това е значително повече от предишните изчисления за 1.9% икономически растеж.

Консуматорските разходи и нетният експорт са се оказали по-силни от първоначалните оценки. Освен това стоковите запаси на фирмите са спаднали по-малко от очакваното.

В периода януари - март тази година брутният вътрешен продукт на САЩ е нараствал с далеч по-слабите 0.9%, а през последното тримесечие на 2007 г. икономическият растеж е бил негативен - минус 0.2%. Последното тримесечие за миналата година е най-слабото от периода юли - септември 2001 г., когато икономиката на Щатите бе в рецесия, припомня Ройтерс.

Две трети от икономиката на САЩ се гради върху потребителските разходи: през периода април - юни 2008 г. те нарастват с 1.7%, повече от предишните изчисления за 1.5% растеж.

Едновременно с това износът през периода е нараснал с 13.2% на годишна база от преди очакваните 9.2%. Търговският дефицит е най-малък за последните осем години.

Много анализатори са на мнение, че износът и консумацията, които засега помагат на икономиката да избегне рецесията, ще намалеят през втората половина на годината, когато ще изтече ефектът от действието на правителствените чекове за стимулиране на консумацията.

Негативни перспективи за американската икономика вещае също и глобалното икономическо забавяне: обезкръвената световна икономика ще купува в бъдеще по-малко американски стоки. Главни търговски партньори като Европа и Япония през второто тримесечие регистрираха негативен ръст на БВП. Освен това засилването на долара от последните няколко седмици ще натежи върху конкурентността на стоките от САЩ в чужбина.

Въпреки това не може да се отрече, че ревизираните данни от днес са силно позитивни за макроикономиката на САЩ най-вече със силните си консуматорски разходи, което говори за жизненост на вътрешния пазар и ограничени щети от кредитната криза.

Обаче тежката имотна криза продължава да нанася щети на икономиката, като жилищното строителство е спаднало с 15.7% на годишна база, малко повече от преди изчислените 15.6%.

Едновременно запасите са спаднали с $49.4 млрд. през тримесечието, вместо първоначално обявените $62.2 млрд. намаление. Това според Ройтерс е възможен знак, че икономиката на САЩ е по-малко песимистична.

От другите коментари изпъква този на Карл Рикадона, икономист на Дойче банк Сикюритиз в Ню Йорк. Той е посочил за агенция Блумбърг: „Извън износа и консумацията, икономиката се оказва по-скоро слаба. Ако погледнем на консумацията, ще имаме ужасно второ полугодие".

Днес Департаментът по труда на САЩ публикува и първи оценки за корпоративните печалби през второто тримесечие: те са спаднали с 2.4% на годишна база до $1.56 трилиона.