Група природозащитни организации внесоха в Столична община официално алтернативно предложение за управлението на отпадъците на София. Копие от документа е препратено и до Европейската комисия.

„Документът е част от усилията на НПО София да има адекватна и същевременно прогресивна система за управление на отпадъците", пишат в съобщението си до медиите екоактивистите.

Предложената алтернатива се фокусира върху значително повишаване обемите на разделно събрани отпадъци и тяхното последващо рециклиране чрез поставяне на задължителни цели за София (75% в рамките на 5-7 години).

Парк за оползотворяване на материалите ще поеме необходимата инфраструктура: сепариращи, компостиращи  и т.н. инсталации. В него са предвидени места за подготовка и продажба на материали за повторна употреба и рециклиране. Къде точно се предлага да бъде разположен паркът, в информацията за медиите не се уточнява.

Природозащитниците искат на първо място да бъде избягнато изгарянето и производството на пелети за изгаряне в циментови пещи или ТЕЦ. „Рециклирането и компостирането са в пъти по-щадящи околната среда от всеки вид изгаряне и значително по-евтини, затова те са поставени в основата на алтернативното предложение".

Препоръчва се също така въвеждане на варианти за заплащане на такса смет според изхвърляното количество отпадъци, разделяне на органичните отпадъци и оптимизиране на разделното събиране.

„През март 2008 г. официално видяхме тиражираните през последните 2-3 години варианти на Столична община и въобще не бяхме очаровани. Поставената задача на консултантите разработващи проекта не цели намирането на най-добре решение, а утвърждаването на предварително избрана технология", заявява Ивайло Хлебаров от ЕС „За Земята".

"Столичната община пое по добре подготвения път, започнал с кризата в Суходол, минал през безумното и скъпо ограбване, наречено балиране, та  до прословутия завод, като за много от нас бе ясно, че ще се нарича инсинератор или по-замаскираното завод за пелети."

Петко Ковачев от Института за зелена политика критикува столичната администрация, че е останала глуха към всички коментари и препоръки, отправени й през последните близо 10 години.

Кметът Бойко Борисов твърди, че нищо по-добро досега не е предлагано, което обаче може да бъде оспорено по сега действащата процедура по ОВОС, която дава на екологичните сдружения легалното право да предложат алтернативно решение, обяснява Ковачев. Екипът експерти, изготвящ ОВОС, е длъжен да го оцени на равни начала с другите предложения. „Накрая ще видим как са си свършили работата".

Към столичния кмет еколозите отправят и други остри критики. Визират се изказвания на Бойко Борисов, който е говорил, че законът трябва да се промени, за да може ОВОС да се изготви, след като заводът бъде построен.

Тези намерения на столичния градоначалник са изключително опасни, тъй като неговото предложение за „последваща оценка на въздействието върху околната среда" директно противоречи на европейското законодателство, считат вносителите на проекта.

Преди десетина дни ЕК откри наказателна процедура срещу България в областта на законодателството по ОВОС. „Господин Борисов ще ни докара още една такава", алармират еколозите. Според тях, подобни изказвания само доказват нескритото пренебрежение на кмета към екологичното законодателство.

Еколозите припомнят, че на среща в МОСВ представители на  ЕК подкрепиха повечето от препоръките на НПО, отправени по проект „Управление на битовите отпадъци на Столична община". Една от най-важните препоръки е поставянето на задължителни цели за рециклиране в София. Това освен другото дава възможност Столична община да бъде държана отговорна при евентуалното използване на европари.

„Евентуалното използване", тъй като кметът Борисов имал навик да говори, че ЕК е „осигурила" 131 млн. евро за „завода". Такава сума в списъка по ОП „Околна среда" има спомената, но по-скоро като добро пожелание. „Столичната община трябва доста да се потруди, за да получи пари от европейските фондове. Ако не се спазва законодателството и Брюксел не види наистина добър проект, както и гаранции за изпълнението му, то общината няма шанс да види тези пари".