PPC - един от най-големите румънски доставчици на електроенергия с около 3 милиона потребители, първи сред конкурентите си пусна оферта, валидна след 1 април 2025 г., когато пазарът в северната ни съседка ще бъде повторно либерализиран, съобщава Economica.net.

Страната либерализира енергетиката си още от 2007 г., а регулираните цени за домакинствата отпаднаха окончателно към 2018 г. След избухването на войната в Украйна обаче сметките скочиха рязко заради енергийната криза и Букурещ въведе мерки за защита на потребителите.

Така бяха поставени тавани на цените съобразно потреблението - 0,68 леи/kWh (0,27 лв./kWh) за kWh при консумация под 100 kWh на месец, 0,8 леи/kWh (0,31 лв./kWh) за консумация между 100 и 255 kWh месечно (но не повече от 300 kWh) и 1,3 леи/kWh (0,51 лв./kWh) за консумация над 255 kWh (ако не се превишава 300 kWh месечно) и за пълна пазарна цена, ако прагът от 300 kWh се превиши.

Сушата порази реколтата в Румъния, щетите са за милиарди

Сушата порази реколтата в съседна държава, щетите са за милиарди

Добивите при някои култури се сринаха до нива от преди повече от 15 години

PPC предлага договор за фиксирана цена за период от една година - след релиберализацията на пазара тя ще е 0,667 леи/kWh (0,26 лв./kWh), плюс данъци и такси и без значение от обема на потреблението. Например, в зоната, която се намира Букурещ, това означава 1,23 леи/kWh (0,48 лв./kWh) крайна цена.

Следователно, за клиентите с малка консумация, до 100 kWh, крайната фактурирана цена ще се увеличи с 80% спрямо текущото ниво от 0,68 леи/kWh (0,27 лв./kWh), силно субсидирано от държавата. За клиентите с консумация до 255 kWh месечно, крайната фактурирана цена се увеличава с 53%. За клиентите с консумация над 300 kWh, крайната фактурирана цена обаче намалява с около 5% спрямо максималното ниво с таван.

Според изчисленията на Economica.net около 4 млн. домакинства са с ниско потребление и ще усетят силно премахването на субсидирането. При клиентите с консумация до 100 kWh месечно средната сметка е около 37 леи (15 лева), но ще скочи до 67 леи (27 лева) при приемането на сходни фиксирани цени на тези, предлагани от PPC.

Както се виждаше от рекордите на европейско равнище, които отбеляза румънският пазар през това лято, алтернативата с "плаваща" цена може да струва особено "солено" на домакинствата.

Какво доведе до рекордния скок на тока у нас и в региона

Какво доведе до рекордния скок на тока у нас и в региона

Аварии, спрени реактори и високо потребление заради жегите докараха невиждани от 2022 г. цени

Министърът на енергетиката, Себастиан Бурдуя, обясни, че работят върху мерки за подпомагане на уязвимите потребители, съвместно с други министерства. Той подчерта, че се стремят да насочат помощта към нуждаещите се семейства, тъй като в момента всички потребители са подпомагани в зависимост от нивото на консумация.