Съседка на България, която е един от лидерите в производството на Балканите, ще намери място сред 12-те водещи икономики в световен мащаб през 2030 година.

Турция ще се нарежда на последната позиция непосредствено след шестата по големина към днешна дата Франция с брутен вътрешен продукт (БВП) от 2 трилиона долара.

Това прогнозират от консултантската компания PwC в свой доклад. Изчисленията са направени на база на очаквания за страните БВП по паритета на покупателната способност.

Най-големите икономики през 2020 година няма да са точно тези, които са днес

Най-големите икономики през 2020 година няма да са точно тези, които са днес

Ето какви са промените през последните 8 години и какви ще са в следващите 4

Последният се използва от макроикономистите за определянето на производителността и стандарта на живот между страните за определен период от време.

Според експертите от PwC след малко повече от 2 десетилетия Китай вече ще е първи в света изпреварвайки Щатите с БВП от 38 трилиона долара. Икономиката на САЩ ще бъде с 1,6 пъти по-малка и ще достига 23 трилиона долара.

2050-а идва със съвсем различни лидери на световната икономика

2050-а идва със съвсем различни лидери на световната икономика

Ето кои ще са те

Трета ще бъде Индия, която ще изпревари сериозно Япония с БВП от 19 трилиона долара при такъв от 5 трилиона долара за Страната на изгряващото слънце.

Очакванията са, че Русия отново ще се върне в топ 10 на водещите световни икономики, като дори ще изпревари най-голямата такава в Европейския съюз - Германия.

Ето и кои ще бъдат 12-те най-големи икономики в света през 2030-а според размера на БВП: