Френският президент Жак Ширак предложи намаляване на френския корпоративен данък от 33% на 20%, за да даде нов подтик на знаковата икономика на Франция, пише днес електронната версия на британския вестник Telegraph. След този ход Британия ще изостане като мудна европейска икономика с високи данъци.

„Трябва да предприемем това действие по отношение на корпоративния данък, за да запазим нашите бизнес области и да създадем нови такива. Целта трябва да е (данъкът) да се намали за пет години до 20%" - е казал президентът в новогодишната си реч, като е изтъкнал дългосрочна цел от само 10% корпоративен данък.

Освен това Ширак е атакувал политиката на Европейската централна банка за силно евро, призовавайки към политическа намеса за понижаване на разменните курсове.

„Европа трябва да вземе съдбата си в свои ръце. Време е тя да изпита икономическия си суверенитет, като сама изгражда политиката на разменната стойност на валутата и промени търговската си политика с оглед на глобализацията".

Време е Съюзът да възприеме агресивна търговска политика като използва същите оръжия, каквито и другите сили - добавил президентът.

Ширак изглежда се позовава на клаузата в договора от Маастрихт, която дава на министрите от ЕС поседната дума за политиката на валутните курсове: власт, която може да доведе до политически промени в ЕЦБ.

Според Ширак, Еврозоната се нуждае от валутна политика, насочена към подкрепа на растежа и заетостта, а не само към борба с инфлацията. „Трябва да се възползваме от ползите от пълния потенциал на единната валута, следвайки примера на САЩ, Япония и Китай".

Коментарът на Ширак идва само часове след като Евро-министърът Катерин Колна призова за политически диалог между правителствата и ЕЦБ.

Пазарите досега не обръщаха голямо внимание на подобни коментари от френските политици, отбелязвайки, че Париж е изолиран в това си виждане. Но ветераните в ЕС предупреждават, че подобен подход може да е чисто недооценяване на новите политически реалности в Европа.

Изгледът Франция да се превърне в „данъчен тигър" е кощунствена идея за тези, които са сърдечно привързани към френския социален модел, в който 53% от икономиката на страната още е в ръцете на държавата.

Но Париж е притеснен от нарастващата икономическа пропаст между Франция и Германия, която ще зейне още повече, след като Берлин намали разходите за работната сила и смъкна корпоративния данък от 25 до 16% (30% с регионалните и градските данъци).

Ниските корпоративни данъци в Източна Европа действат чудесно и имат мощен ефект - 18% в Полша, 16% в Румъния, 13% в Русия. Нека тук споменем и за България, където намаляването на корпоративния данък от 15% на 10% ще остави около 300 млн. лева в ръцете на тукашните фирми, които пари ще се използват предимно за инвестиции и ще породят мултипликативен ефект за икономиката на страната.

Почти всички европейски държави намалиха данъчните си ставки през последните години. Двете изключения засега са Франция и Германия, където делът на икономиката в собственост на държавата всъщност се увеличава.