Има проявен интерес от китайски авиокомпании да открият директна линия между София и Пекин, заяви председателят на Българо-китайската търговско-промишлена камара Виктор Азманов по време на среща в парламента, организирана от партия Атака.
Азманов обаче посочи, че това досега не се е случвало, защото е нямало воля от управляващите.
Членът на борда на директорите на камарата Илко Йоцев заяви, че засилването на българо-китайския стокообмен и туризъм не може да се развива без такава пряка комуникация. В Китай има 30 милиона голфъри, които са готови да пътуват през всяка част от годината, като по този начин се отваря възможност страната ни да привлече целогодишен туризъм.
Йоцев посочи още, че в момента има активни разговори с китайски производители, които са готови да сглобяват тук соларни панели и да ги инсталират, като за това няма да искат преференциални цени, а ще играят на пазара.
Става въпрос за мощности от порядъка на 1 гигават, които по този начин ще произвеждат по-евтино електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" и държавната ТЕЦ "Марица Изток 2".
По време на срещата лидерът на националистите Волен Сидеров заяви, че до момента отношенията с Китай не са надхвърляли дипломатическата куртоазия. Експремиерът Борисов не чуваше призивите на Атака да се отскубне от омагьосания кръг на европейските фондове, коментира Сидеров и посочи че Бразилия, след идването на Дилма Русеф като президент, е искала да строи самолети тук, но това се е потулило някъде.
Сидеров изрази съмнение, че нереализирането на тази инвестиция може да е заради поискан рушвет от бившия премиер Борисов или просто заради некомпетентността на неговата администрация.
Едно от предложенията на българо-китайската камара е да се създаде консултативен съвет към Министерството на икономиката и енергетиката или директно към Министерски съвет, който да разгледа проблемите и възможностите пред двустранните отношения.
Superhuman
на 11.06.2013 в 01:12:45 #2biz boy, Къде в България се произвеждат фотоволтаични панели? Стана ми интересно чисто в професионален план, че явно съм пропуснал наличието на такава технология в Родината. IID_IUnknown, "От днес, 6 юни, във всички страни от Европейския съюз влизат в сила временните антидъмпингови мита за внос на китайски слънчеви панели, предаде БНР." Същевременно хората са казали, че "са готови да сглобяват тук соларни панели и да ги инсталират". Тоест тук ще се сглобяват и готовия продукт няма да е внос, а ще бъде произведен в страна от ЕС...
biz boy
на 10.06.2013 в 17:57:27 #1Всъщност в България също се произвеждат фотоволтични панели. Таке че ако Сидеров е истински националист - протекцоионист би подкрепил българското производство вместо вноса.