Трансферите, извършени от социалната система на Германия към чуждестранни бенефициенти, са нараснали със 100% в периода между 2007 и тази година, показват данните, публикувани в отговор на парламентарно запитване, предаде ежедневникът Neue Osnabrucker Zeitung. За сравнение, през същия период размерът на средствата, получени от местни граждани, се е понижил.
Преди 12 години за жители на други държави са били отделени 6,6 млрд. евро, а сумата е достигнала пикова стойност от почти 13 млрд. евро през 2018 г. Към декември тази година тя се е понижила малко на годишна основа - до 12,6 млрд. евро, но все пак е почти двойно по-висока спрямо периода преди кризата и бежанската вълна.
Данните показват, че около 6,1 млрд. евро от общата стойност са били насочени към хора, идващи от страните, заемащи осемте челни позиции на източниците на бежанци. Лидери по получени социални трансфери са сирийците с 3,6 млрд. евро, следвани от иракчаните (840 млн. евро) и афганистанците (810 млн. евро).
Сред основната причина за значителното нарастване на социалните трансфери е програмата Hartz IV. Въведена през 2005 г., тя осигурява средства за трайно безработните. За нея могат да кандидатстват както немци, така и жители на страните от Европейския съюз, но и бежанци, които не могат да си намерят работа.
"Драматичното нарастване на разходите за чужденци по Hartz IV показва, че правителството е подценило напълно цената и финансовото бреме, които бежанците оказват за социалните ни програми", коментира депутатът Рене Спрингер.