Няколко типа малки градове в Русия е определил Институтът за икономика на растежа "П. А. Столипин". Като общи проблеми за тях експертите посочват влошаването на инженерната инфраструктура, отлива на младо население, недостатъчно социални услуги и др. В доклад на института, с който е запозната РБК, се предлагат и инициативи и способи за подобряване на ситуацията.

Институтът изброява видовете малки градове, основните им проблеми и възможните способи за тяхното решаване. Списъкът включва:

Градове с развита промишленост/енергетика (примери: Коряжма в Архангелска област, Кадуй във Вологодска област, Костомукша в Карелия).

Проблемите включват: недостатъчно съвременни жилища, недобро качество на здравеопазването, замърсяване на околната среда.

Предлага се да се подобри предлагането на жилища, да се развие форматът на дългосрочните наеми, да се развие корпоративната медицина и да се обмислят решения за екологична безопасност.

Градове с добър транспорт и логистика (Об, Приморск в Ленинградска област, Боготол в Красноярския край, железопътният възел Зима в Иркутска област).

Проблемите им са подобни в много отношения на тези на индустриалните градове, същите препоръки се отнасят и за тях.

Туристически центрове (Светлогорск и Зеленоградск в Калининградска област, Шерегеш в Кемеровска област, Белокуриха в Алтайски край, Кирилов във Вологодска област)

Туризмът в такива градове не носи големи приходи, но пък натоварва инфраструктурата, вкл. и с "нелегални" постройки.

Предлага се да се локализира туристическият поток в определени зони, да се създадат повече туристически услуги и др.

Градове с национални функции (Мирни в Архангелска област, Балтийск в Калининградска област, Североморск в Мурманска област, Железногорск в Красноярски край)

Малките и средни фирми в тези градове са недостатъчно развити.

Предлага се да се създадат условия за тяхното развие, а наред с другото и организиране на заетост за роднини на военните.

Градове-сателити (Кудрово в Ленинградска област, Гурьевск в Калининградска област, Кола в Мурманска област, Краснобск в Новосибирска област, Сосновоборск в Красноярския край)

Проблемите са: свръхвисоката гъстота на населението и активното жилищно строителство, натоварването на транспортната система.

Предлага се ограничаване на броя на етажите и плътността на застрояване, резервиране на земя за социална инфраструктура, услуги и улична и пътна мрежа, организиране на междуобщинско сътрудничество между центровете и сателитите.

Градовете "призраци" в Русия

Градовете "призраци" в Русия

Къде се намират и как се е стигнало до "нерадостната" им съдба

"Спящите" градове като цяло се характеризират с недостатъчна икономическа база и висок дял на възрастното население. Експертите смятат, че в тях е възможно да се развиват малки предприятия, при условие че са налице мерки за (държавна) подкрепа, включително данъчни стимули. Важно е също така да се осигури достъп до (добро) здравеопазване.

Сред общите проблеми на малките градове институтът назовава високите разходи за поддръжка на (остарялата) инфраструктура, както и "хронично недостатъчните" общински бюджети. Сред актуалните предложения за подобряване на икономическото положение за всички тези "спящи" градове, са: газификацията, подобряване на транспортните и телекомуникационни връзки.

Най-комфортните за живеене градове в Русия

Най-комфортните за живеене градове в Русия

Един от тези градове е основан от волжките българи през Х век