Телекомуникациите, туризмът и производството са трите основни сектора, които движат българската икономика. Най-голямо развитие показва ИТ индустрията, като между 2014 и 2015 година общият оборот на фирмите в нея е скочил с 24%. В момента компаниите в сектора са 12 500, като в тях са наети общо 74 441 души.
Това показват данните в доклад на международната компания за оценка на рисковете "Кофас" представен днес. Той е изготвен от управителя на компанията за България Милена Виденова заедно с главния икономист за Централна и Източна Европа (ЦИЕ) Грегорж Шилевич.
Туризмът също отчита сериозно повишение от 15% на приходите до малко над 3 милиарда евро за периода между януари и октомври 2016 година.
Най-много компании и служители от трите сектора има в производството. Компаниите там са над 33 хиляди, а работещите в тях към 2015 година са близо 592 хиляди души. Браншът обаче отчита най-слабо повишение на приходите от групата на най-добрите индустрии - с 4,32% до 74,9 милиарда лева към 2015 година.
От "Кофас" отчитат осезаем спад на новооткритите процедури по несъстоятелност през миналата година - общо на 440 фирми. Обявените вече в несъстоятелност за 2016 година са 381 компании.
"До голяма степен това намаление се дължи на дългото време, което отнемат процедурите по несъстоятелност. Резултатите показват подобрение, но все още остават рискове", коментира Милена Виденова.
Данните сочат, че около 52 000 компании в страната са най-застрашените от продължително неплащане. Най-много от тях развиват дейност в областта на обслужващите дейности, наемът на имоти, търговията на дребно и покупко-продажбата на собствени имоти.
Как ще се развива българската икономика през 2017-а?
Въпреки това по думите на Виденова има доста предпоставки, сигнализиращи положително развитие на икономиката на страната. Основните сред тях са спада на безработицата, повишаването на инфлацията и привличането на нови инвестиции.
Това е и причината от "Кофас" да повишат оценката на риска за България за първи път от 11 години насам от В до А4, което по класификацията на страновите рискове се определя като "приемливо ниво". През януари 2017 година страната ни се нарежда на 7-мо място в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) по оценка на риска, изпреварвайки Унгария, Латвия и Румъния.
Експертите на компанията очакват българската икономика да се забави слабо през 2017 година до 3% в сравнение с 3,3% за предходната. Очакванията са инфлацията да се запази трайно на положителна територия на ниво от 1 на сто, а публичният дълг да остане на равнище от 27% от брутния вътрешен продукт.
Какви са основните рискове за глобалната икономика?
Цялостният анализ на рисковете показва, че 2017 година ще бъде белязана от политически и банкови рискове в развиващите се страни. Конкретно опасността в областта на политиката ще достигне рекордно ниво през следващите 12 месеца, а това ще окаже натиск върху бизнеса.
Това ще се случи включително и в традиционно стабилната откъм този показател Европа, особено предвид предстоящите важни електорални битки в Германия, Франция и Холандия, както и последиците от "Брекзит".
Русия и страните от Общността на независимите държави, заедно със Северна Африка и региона на Близкия изток са регионите с най-високи рискове сред големите нововъзникващи икономики.
Рисковете, свързани със сигурността, включващи терористични атаки, конфликти и убийства, са нов съществен фактор при политическия риск. Не е изненада, че най-високи са те в Русия и Турция.