Норвегия обяви мерки за гарантиране на сигурността на доставките на електроенергия и може да ограничи част от износа на електроенергия към съседните страни, ако има риск от вътрешен недостиг, обяви правителството.
Страната е един от най-големите износители на електричество в Европа, като изнася около една пета от продукцията си към съседни държави.
Властта планира да въведе механизъм, според който производителите на електроенергия от водноелектрически централи, които са най-разпространеният източник на електроенергия в Норвегия, ще отговарят за поддържането на нивата на водата в резервоарите над определени нива. Производителите ще трябва да докладват редовно нивата на водните резервоари, заяви норвежкото правителство.
90% от производството на енергия в Норвегия е благодарение на хидроенергията. Останалите около 10% от доставките на електроенергия в Норвегия идват от вятърна енергия, пише Oilprice.
Планът за следене на нивата на водата и за засягане на производството на електроенергия трябва да бъде преди зимата на 2023/2024 г., коментира правителството.
"Искаме да гарантираме, че имаме достатъчно енергия за вътрешно търсене и за нашата индустрия", каза премиерът Йонас Гар Стьоре.
Правителството ще наложи ограничения върху износа на електроенергия, ако има риск от недостиг в страната. "Няма да изнасяме за нито един от нашите съседи, ако достигнем критично ниски нива", казва норвежкият премиер.
Сухото време през миналото лято в цяла Европа засегна норвежкото производство на електроенергия. Докато Европа се опитваше да осигури природен газ за производство на електроенергия и отопление през зимата, най-големият производител на петрол и газ в Западна Европа, Норвегия, имаше съвсем различен проблем през лятото - сухото време. Когато водните резервоари за водноелектрическа енергия бяха на критони нива, властите на Норвегия помолиха операторите да не изнасят твърде много електроенергия за останалата част от Европа и да не разчитат на внос от останалата част на Европа, която изпитваше затруднения с енергийните доставки.