"Хората, които не разбират от икономика и инвестиции усещат с кожата си, че нещо не е наред. Това се използва от популистки партии като БСП, които се опитват да създават истерии и да се бутат в посока национализация и други натрапчиви идеи".
Това заяви бившият енергиен министър Трайчо Трайков пред журналисти в Специализирания наказателен съд в коментар по темата за продажбата на ЧЕЗ.
Хората, които разбират от финанси и инвестиции, поставят въпроси, които не намират отговор. С това се създава усещането, че истината се скрива и не се казва нито от купувача, нито от продавача, нито от държавата.
На въпрос, ако тази сделка не се състои, дали ще се намери друг желаещ, Трайков отговори, че единствено от ЧЕЗ могат да отговорят дали искат да продължат сделката за електроразпределителното дружество.
Според него Трайков държавата няма какво да допринесе като партньор в тази сделка и тя неслучайно се е оттеглила, за да постигне инвестиране и подобряване дейността на дружествата.
"Държавата няма никаква работа нито в ЧЕЗ, нито в другите ЕРП-та", отсече Трайков.
Според него има много противоречия по тази сделка, защото веднъж се говорило за акции, веднъж за една банка, веднъж за пет банки, за офшорни дружества и на фона на тази неизвестност продавачът смята, че купувачът има възможност да плати сумата.
"Задават се и много въпроси за цената на дружеството, дали тя е висока или не, но тя зависи изцяло от отношението на държавата и нейните регулаторни органи", каза още Трайков.
На въпрос дали познава собственика на "Инерком Груп", Трайчо Трайков каза, че не познава Гинка Върбакова и фирмите й.
Припомняме, на 22 февруари 2018 г. стана ясно, че чешката ЧЕЗ е одобрила сделката за продажба на активите в България и купувача "Инерком Груп". Последва скандал, който предизвика министърът на енергетиката Теменужка Петкова да подаде оставка, защото познава собственикът на фирмата Гинка Върбакова. Скандалът прехвърли границите на страната към Чехия.
Премиерът се ангажира със случая и на среща с купувача на ЧЕЗ Гинка Върбакова в Министерски съвет Борисов е заявил желанието да има пълен контрол над сделката. На брифинг след срещата Върбакова, обясни, че е склонна да допусне държавата в сделката за ЧЕЗ. Министърът на финансите Владислав Горнаов също заяви готовността на държавата да участва в сделката за ЧЕЗ, въпреки че преди това отрече да се разглежда този въпрос.
От БСП обявиха, че стартират подписка сред абонати на електроразпределителното дружество за спиране на сделката и поискаха държавата да си върне контрола в енергетиката. Според социалистите зад Гинка Върбакова стои фигурата на правителството и поискаха намеса на контролните органи.
От интервю на Гинка Върбакова обаче стана ясно, че сделката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това беше потвърдено от шефа на Комисията Иван Иванов.
От интервю на Гинка Върбакова обаче стана ясно, че сделката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това беше потвърдено от шефа на Комисията Иван Иванов.
Едновременно с това скандалът достигна и в Чехия, като изданието Lidové noviny започна собствено разследване. То излезе с информацията, че две банки са обещали финансиране на сделката, въпреки че според предишна публикация половината от сделката се финансира от офшорки. На извънредното заседание на комисиите в Народното събрание от ББР отрекоха информацията, която се появи, че банката възнамерява да финансира сделката.
Лично премиерът на Чехия Бабиш се е ангажирал пред Борисов да предаде документите от проверката на ЧЕЗ. Самият чешки премиер обаче коментира пред родното издание, че е шокиран от случващото се.
От вчера обаче се води и спор дали от ЧЕЗ е имало предложения, отправени към българско правителство, за изкупуване на дялове. Томислав Дончев категорично отрече такова предложение да е било отправяно към някое от трите правителства на Бойко Борисов, както твърди пред чешкия вестник "Лидове новини" Томаш Плескач, управляващ задграничните активности на ЧЕЗ.
mal1
на 08.03.2018 в 18:20:44 #7Държавата може и да няма нищо общо с сделката с ЧЕЗ за момента,обаче някои други са развълнувани....милиардчета......възможност ПАК ДА ОПЛЮЯТ БОЙКО И РЕПУТАЦИЯТА НА БЪЛГАРИЯ. Бай Ганьо е ужасно елементарен с номерцата си вече.
psp_11
на 08.03.2018 в 15:40:03 #6Трайчо Трайков го обвинявате в безстопанственост в особено големи размери, с които държавата е ощетена, след продажбата на 33% от държавния дял на електроразпределителното дружество ЕVN, а той съвети раздава...
psp_11
на 08.03.2018 в 15:38:43 #5Електроразпределение и ВиК са естествени монополи. Поради тази причина частник няма право да го притежава. Защото частникът в естествен монопол е това, което сами виждате - непрекъснато увеличаване на цената и увеличаване на печалбата (последното е единствен интерес на частника)..
Kojcho
на 08.03.2018 в 14:51:12 #4Българската държава няма място , нито в чез нито някъде другаде. В България може да имат собственост само чужди държави като чез, евн и омв австрийски или пък стратегически отрасли да се държат от частни, най - вече чужди компании. Според бг продажниците, трябва Българската държава да няма никакъв приход от нищо, само да потъва в дългове от заеми , които се крадат. За да няма финансиране на здравеопазване, образование, армия, сигурност, социални дейности. Най добре България изобщо да не съществува , според тях. 30 години, би заблуждават, че всичко трябвало да е частно, за да си напънят гушите само шепа хора и за нищо да нямат принос за държавата, само за фътбол може би. А в същото време и западните държави, в които никога не е имало социализъм, имат солидни държавни фирми, които носят сигурен доход , който е небходим за всички бпджетно финансирани от което зависи и сигурността и стандарта на живот и всичко. Носят 40- 50 % от приходите в бюджета и затова са силни във всяка сфера и затова имат годишен бюджет десетки пъти повече от нашия който няма и 20 милиарда долара. Нашите данъци за фирми и физически лица е 10%, и я същото време евтина работна ръка, това било много хубаво за инвеститорите, според продажниците. В истинските държави , данъците за фирми и хора са средно 30%, даже някъде стигат и над 50%, в същото време заплатите и стандарта са в пъти повече от тук. Всичко тояа доходите за държават са им в пъти повече от тук и обратно по този начин имат възможност да финансират и най бедните слоеве, без социализъм имат социална толерантност и безработните им вземат повече от нашите ,,големи заплати''. Докато нямаме поглед в бъдещето, без родолюбиви хора и смятаме държавата за ненужна, много скоро тя няма да съществува и като България.
kostadin-atanasov-U7B9mcN5
на 08.03.2018 в 14:28:05 #3Тоя крадец да върви на майка си ........ никакви ЕРП тока трябва и много други отрасли трябва да минат в ръцете на държавата популистите са в БРЮКСЕЛ И ГРОБ начело с тиквата Бойко Борисов
mclaranist
на 08.03.2018 в 14:10:47 #2Добре, бих приел доводите на г-н Трайков, ско той ми обясни каква собственост о ЧЕЗ, както и редица сектори в енергетика, нефто-преработвателни предприятия и т.н в Европа и света. Понеже нещо си мисля, че само ние сме умните които изгонихме държавата от тези стратегически сектори, а др развити страни правят точно обратното. И дори т.нар. инвеститори понякога са ДЪРЖАВНИ компании
+++++
на 08.03.2018 в 14:06:30 #1Трай кой?