Цените на храните в света са се понижили с 19% през 2015 г. след пореден спад през декември. Основните причини за това са високото ниво на предлагане и забавящият се ръст на световната икономика, обявиха от Организацията за земеделие и прехрана (FAO) към ООН, пише sinor.bg. 

Това е четвърта поредна година, в който индексът на храните, изчисляван от организацията въз основа на месечната ценова динамика при подбрани зърнени и маслодайни култури, млечни и месни продукти, както и захарта, регистрира спад. 

„Обилното предлагане на фона на плахо световно търсене и поскъпващият долар са основните причини за принципната слабост, която проявиха цените на храните през 2015 г.”, заяви икономистът в Организацията за земеделие и прехрана Абдолреза Абасян. 

През декември индексът на агенцията към ООН се понижи до 154,1 пункта от 155,6 пункта през ноември, или с близо 1%.  Спадът се дължи основно на понижаващите се цени на месните и млечните продукти, както и на зърнените култури, които не можаха да бъдат компенсирани от ръста при захарта и растителните масла. 

Очакванията за ръст на предлагането на зърнени култури след отмяната на таксите за износ в Аржентина натиснаха цената на пшеницата, а тези на царевицата се понижиха, след като конкуренцията при износа нарасна при слабо търсене на международните пазари. Захарта поскъпна с 0,6% през декември, но за 2015 г. остана с 21% под цената от 2014 г. 

През 2015 г. подинексът за зърнените култури се понижи с 15,4%, този на растителните масла падна до 9-годишно дъно, а цените на млечните продукти достигнаха най-ниското си средно ниво то 2009 г. насам.