През септември, сравнено с август 2007, индексът на производствените цени се покачва с 0.4% както в Еврозоната, така и в целия блок от 27 държави. През август увеличението на цените за промишлеността бе 0.1% за двете зони. Сравнено със септември 2006, увеличението на производствените цени отново за двете зони е 2.7%.
Цените за производител са важни, защото показват най-общо средните промени в цените, получени от националните производители за тяхното производство. Тази статистика не показва пряко онези цени, които плащаме от джоба си, но ги отразява: получените от производителя цени най-често са цени, платени от търговец на дребно или посредник, върху които след това се начисляват надценките. Така че индексът на цените на производител се приема за ранен измерител на текущия инфлационен процес в икономиката.
През септември 2007, цените в общия промишлен сектор са се покачили с 0.2%, ако се изключи секторът на енергията. Цените на енергията за месец са се повишили с 1.0% за Еврозоната и ЕС 27. Нетрайните потребителски стоки са поскъпнали с 0.5% в Еврозоната и с 0.4% в ЕС. Капиталовите стоки и трайните потребителски стоки и в двете зони поскъпват с 0.1%.
Сред страните членки, по месечни изменения на цените водят Дания (+1.7%), Литва (+1.2%), Гърция и Словения (по +1.1%). Понижения на цени в промишлеността се наблюдават само в Люксембург и Португалия. Цените в Ирландия са без промяна.
По сравнение със септември 2006, цените за производител с изключение на енергийния сектор през септември 2007 са се увеличили с 3.1% в Еврозоната и с 3.2% за целия ЕС. Цените в енергийния сектор се покачват с 1.6% и в двете зони. Нетрайните потребителски стоки бележат годишно поскъпване от 3.0%, трайните потребителски стоки с 1.9% и капиталовите стоки с 1.6%.
Най-високи годишни изменения на производствните цени се наблюдават в Литва (+9.8%), България (+9.0%) и Словения (+5.7%). Намаление се отбелязва едиснтвено за Дания.
Специално за България, увеличението на производствените цени за септември е най-малко от 6 месеца. Спрямо пердходния месец увеличението е: април - 1.9%, май - 0.7%, юни - 1.3%, юли - 2.1%, август - 1.5%, септември - 0.6%.
При базова година 2000, увеличението на цените в производството в България към септември 2007 е 152.7%. Това е най-голямото увеличение сред държавите на ЕС с изключение на Унгария, където поскъпването на производствените цени е 158.7%.