Много българи и румънци все още не знаят дали да се радват или да тъгуват за влизането на страните им в ЕС. Политиците и обществеността са загрижени от замислените от Брюксел проверки на изпълняването на задълженията на София и Букурещ по хода на реформите. Предвидени са редица санкции, стигащи до възможността да се орежат субсидиите от бюджета на ЕС за тези страни, пише днес за нас руската „Независимая газета".

Най-деликатните места са трудностите в реформирането на съдебната система и борбата с корупцията. България, пише руската медия, е особено огорчена от това, че ЕС я приема „без самолети". „До края на годината трябва да се откажем от старите руски машини" - писа вестник „Стандарт". Към същия срок българите трябва да закрият 3 -ти и 4 -ти блок на АЕЦ „Козлодуй". (първите два вече са закрити, а по отношение на хиляда мегаватовите 5 -ти и 6 -ти блокове ЕС няма претенции). От първи януари, не без помощта на Русия, встъпват в сила ограничения за двете страни - новаци и по отношение на експорта на месо и мляко на европейския пазар. Президентът на Румъния Траян Бъсеску е предупредил съгражданите си, че в техния живот няма да има резки изменения към по-добро, работните заплати няма да скочат.

България и Румъния вече са направили важни крачки, пише „Независимая газета". Законодателството в основни линии е приведено в съответствие с европейското. Реализират се проекти и програми на ЕС по регионално развитие и инфраструктура. Но пропастта, преценена по БВП на човек от населението, все още е голяма. Изоставането е около 80 години. Главният смисъл на предстоящия преходен период се състои в това, да се „преоблече в европейски дрехи капитализмът от латиноамерикански или руски тип".

До 2013 г. Румъния ще получи 32 млрд. евро кредити от евробюджета за структурни реформи. България - около 15 млрд. Тези средства ще трябва да се усвояват. Засега се усвояват между 5% и 15%. Правителството трябва да предложи проекти, които ще отговарят на европейските стандарти. В противен случай ще отрежат финансирането. Ускорението в развитието на двете страни може да се дължи и на привличането на допълнителни външни кредити.

Румъния оттук нататък ще трябва да спазва строги европейски стандарти. В селското стопанство това са хигиенни стандарти и безопасност на продоволствието. Голям брой малки и средни предприятия веднага ще излязат от играта. Очаква се, че ще бъдат затворени 40% от малките и средни предприятия в текстилната индустрия - причината е качеството.

За двете страни е задължително изкореняването на корупцията. В Румъния забуксува приемането на закона за Националната агенция за неподкупност. Но в навечерието на встъпването „гръмнаха" показни съдебни процеси против бившия премиер Адриан Нъстасе и неговата жена, разследване и арест на посредниците по приватизацията на енергийния сектор на румънската икономика.

Във връзка с приема на българо - румънския тандем, европейците се страхуват от наплив на евтина работна ръка. Великобритания вече заяви, че ще приеме само 20 хиляди неквалифицирани работници. До 2009 Германия няма да взима на работа „чужденци". Въведоха ограничения за преходния период от 3 и повече години и Австрия, Белгия, Холандия, Дания, Ирландия, Люксембург, Италия, Испания. Очаква се, че в идната година зад граница да работи 12% от работната сила на Румъния. Макар в самата страна да има недостиг на работна ръка. Нишата в текстилната промишленост вече се запълва от китайки.

Румъния и България имат по един комисар в Комисията на ЕС (правителството на ЕС) - по езиковото многообразие и защита правата на потребителя. Какво още ще внесат страните в общоевропейското достояние? Българите - своето знаменито розово масло, българското кисело мляко и разбира се кирилицата - втора след гръцката нелатинска азбука в ЕС. Румънците - знаменитата си школа по спортна гимнастика, цуйка (сливова водка) и митът за Дракула. А двете страни заедно - огромен туристически потенциал.

Влизането в Европа ще изиска от румънците и българите освен от другото да се откажат от някои обичаи - например свинете да не се колят вече по методите на баба и дядо, а да се умъртвяват с електрошок. Рязко ще се съкратят площите, заети от лозови масиви без специален произход, ограничава се до 50 литра на семейство дестилираната цуйка и ракия. Руснаците обясняват думата „ракия" с фразата „плодов самогон".