След като африканската чума по свинете причини на индустрията преки загуби от 140 млрд. долара в Китай към края на септември, ако данните на местните съсловни организации са верни, а цената на свинското нарасна със 70% на годишна основа според Националното бюро за статистика, страната се отказа от мита върху вноса на месото от САЩ и дори увеличи вноса, се оказва, че мерките не са достатъчни, за да задоволят търсенето на пазара.
Затова особено в бедните региони на страната е възобновен интересът към заешкото и може би позабравеното кучешко месо, предаде South China Morning Post във вторник. "Защо да не изберете кучешко, ако все пак искате някакво месо?", е препоръчал на репорери от медията сервитьор в град Уанан, който се намира в провинция Джиангси.
Над половината от потреблението на свинско на глобално равнище идва от Китай, където е и около половината от производството. Но 41% от свинете в страната трябваше да бъдат евтаназирани заради епидемията, която засегна и други части на света, включително България.
В супермаркетите в провинцията цената на килограм свинско е достигнала 10 долара (72 юана), а на ребърцата - 74 юана, което е повече от двукратен ръст спрямо година по-рано. Така според South China Morning Post тя се е изравнила със стойностите в градове като Шанхай и Пекин.
Извън столицата на Уанан, обаче свинското почти не се намира в търговската мрежа. На негово място потребителите могат официално да закупуват заешко за 6,50 долара за килограм. А жителите ѝ са особено чувствителни на ценовите динамики на свинското, което е най-потребяваното месо в Китай, тъй като до 2018 г. провинцията беше обявена за "бедна" дори и в рамките на страната. Днес заплатите в големите ѝ градове са с почти една трета под равнищата на възнаграждение в останалите големи градове в страната.
Същевременно покачването на стойността на свинското нанесе удар и по самите търговци. "Повечето продавачи в провинция фалираха, тъй като малко от жителите на провинцията, особено в селските региони, където заплатите са значително по-ниски от средното за страната, могат да си го позволят", посочва местен селянин пред South China Morning Post. "Месото не просто е скъпо, но е и трудно за откриване в селските региони."
В опит да се справи с бедствената ситуация, централното правителство въведе спешни мерки, насочени към увеличаване на производството в местните ферми, а вносът нарасна с впечатляващите 43,6% за първите девет месеца на годината до 1,32 милиона тона.