Полша отчете най-голямото годишно увеличение на реалния доход на домакинство на глава от населението в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ОИСР. Това е ключов показател за икономически просперитет, през първото тримесечие на 2024 г.. Това показват наскоро публикувани данни от организацията, цитирани в полски издания.

Полша е единствената страна, която регистрира двуцифрено увеличение (10,22%) и е доста над средното за ОИСР от 0,92% за 20-те държави, включени в данните. Следващия най-голям ръст е Португалия (6,74%), следвана от Чили (5,19%). Германия е малко на средното с ръст от едва 1,36%, а Италия се запосва с 3,55%.

В другия полюс седем държави отбелязват спад в реалния доход на домакинствата на глава от населението, като най-голям спад има в Гърция (-1,86%), Чешката република (-1,38%) и Белгия (-1,37%).

Реалният доход на домакинството на глава от населението показва ресурсите, с които домакинствата разполагат, за да купуват стоки и услуги или да спестяват за бъдещи разходи.

Полша заяви, че не е готова за приемане на еврото

Петата по население страна от ЕС заяви, че не е готова за приемане на еврото

Това коментира министърът на финансите, независимо от получените от страната огромни евросредства

Възходът в Полша

Той се дължи главно на увеличенията на заплатите на служителите, социалните придобивки, и доходите от собственост, които са се увеличили повече от три пъти в страната от края на 2021 г. поради увеличения на лихвените проценти, отбелязва ОИСР.

Ръстът на заплатите в Полша тази година пък се дължи на рекордно увеличение на минималната работна заплата. Тази политика е въведена от предишното правителство ​​и има 20% увеличение на заплатите за всички държавни служители и 30% увеличение за учителите, приети от новото правителство, което встъпи в длъжност през декември.

През февруари реалният ръст на заплатите, коригиран спрямо инфлацията, в Полша е най-високият от 16 години. През второто тримесечие заплатите са нараснали с най-бързия темп от повече от поне 20 години.

Равнището на безработицата в Полша е под 5% през юни за първи път от началото на посткомунистическия преход през 1990 г.