Светът напоследък изпитва недостиг на почти всичко: царевица, кафе, пшеница, соя, картон, полупроводникови чипове, подходящи квалифицирани работници и т.н Време е да добавим и пясъкът към този списък. Това е най-добиваният съществуващ твърд материал в света.
Значението на пясъка не може да бъде възприето достатъчно добре. Водата е най-консумираният природен ресурс в света, но пясъкът е на второ място. Всеки строителен проект разчита на използването на точния вид пясък. Сега изглежда, че имаме нужда от повече пясък, но може да нямаме достатъчно, пише Zero Hedge.
Но как е възможно пясъкът да свърши? В края на краищата 33% от Земята е покрита с пустини и много от тези пустини изобилстват от пясък. Това е вярно, но пустинният пясък, както морският пясък, нямат качествата, необходими за изграждането на къщи, небостъргачи, пътища и мостове. С други думи, когато става въпрос за света на строителството, както пустинният, така и морският пясък са напълно безполезни. От там идва и надпреварата за осигуряване на ограничените количества подходящ пясък.
Недостигът поражда отчаяние и това е особено осезаемо в Китай. Китайската комунистическа партия (ККП) разчита на "пирати", за да атакуват съседните страни. "Пиратите" грабят от години. В последно време се насочват към Тайван, лишавайки острова от ценните му залежи.
Търсенето на пясък нараства и вероятно ще се увеличава сериозно през следващите три - четири десетилетия, а Китай е страна с ненаситен апетит за строителство. Това не бива да ни изненадва като имаме предвид изграждането на пътища, мостове и сгради там.
В опит да задоволи апетита си, още през 2019 г. ККП се насочва към своя съсед Тайван. В отговор бреговата охрана на Тайван разположи множество дронове и водни оръдия, за да възпира нахлуващите"пирати". Като цяло китайците се фокусират върху управлявания от Тайван остров Мацу - архипелаг, състоящ се от 19 острова.
Дейността на Китай в региона и оставя Тайван с "големи разходи и морска деградация", пише Foreign Policy.По думите на президентът на Японския изследователски институт за стратегии за сигурност Сусуму Такаи Китай няма достатъчно пясък, за да продължи своите строителни проекти в различни китайски градове.
Китайският режим не смята дейността си за незаконна, защото ККП твърди, че Тайван е част от Китай.
И други части на Азия са засегнато от алчността на ККП. Reuters съобщи, че миналата година китайски "пирати" са забелязани във военноморската база Ream в Камбоджа. Неслучайно драгерите се оказаха в същия район, където Пекин финансира строителни проекти и развитието на различни пристанищни съоръжения.
През юни 2022 г. The Washington Post публикува материал за изграждането на тайна военноморска база в Камбоджа от китайците. Пясъкът, изглежда, не е единствената причина, поради която Китай се интересува от Камбоджа.
Разбира се Китай не е единствената страна, която се стреми по всякакъв начин да си осигури пясък. Това е глобална криза, която засяга САЩ също толкова, колкото и Китай.
Spotlight
на 11.02.2023 в 22:19:53 #1Май си закъснял със хапчетата.