Франция ще построи шест нови ядрени реактора, съобщи президентът Еманюел Макрон — очакван отдавна ход, който ще подкрепи дългосрочния капацитет за производство на електроенергия на европейската страна, която е най-големият нетен износител на континента, предава POLITICO. Новите реактори са апогеят на ядрените амбиции на Макрон, които бяха подкрепени през последните месеци от високите цени на електроенергията.

"Времето за ядрен ренесанс дойде", каза президентът в реч, с която описа енергийната политика на Франция до 2050 г.

Цените на ток и газ в Европа тръгнаха отново нагоре

Цените на ток и газ в Европа тръгнаха отново нагоре

Основният износител на електроенергия на Стария континент прогнозира спад в производството

Целта е 6-те реактора да заработят до 2035 г., а Макрон допусна възможността за изграждането и на още осем. Държавният глава допълни още, че Франция няма да затваря нито един от съществуващите реактори.

Макрон поставя ядрената енергия високо сред приоритетите на страната. Правителството вече задели €1 млрд. за малки модулни реактори. А Париж успя да накара ЕС да впише атомната енергия като "устойчива", с което ще получи финансова подкрепа от блока за инвестициите в АЕЦ.

През второто полугодие на 2021 г. Франция остава най-големият нетен износител на енергия: 21,5 тераватчаса са продадени най-вече на Италия и Великобритания.

Франция е и държавата, която най-много разчита на АЕЦ. Скорошни данни сочат, че 70% от енергийният микс на страната идва от атомната енергия.

Кои държави произвеждат най-много ядрена енергия и кои зависят най-много от нея?

Кои държави произвеждат най-много ядрена енергия и кои зависят най-много от нея?

70% от тока в една европейска държава идва от АЕЦ