По информация на агенция Reuters, японското правителство и фирми планират съвместно да разработят ядрен реактор от следващо поколение, за да отговорят на нарасналото търсене на по-чисти технологии за обогатяване на уран.

Правителствен служител е обявил в петък, че близо 10 компании, сред които и Toshiba, Tokyo Electric Power, Hitachi и Mitsubishi Heavy Industries ще вземат участие в проекта. В широка употреба реакторите ще влязат след 2025 година.

Правителството ще помогне на компаниите да развият ядрени реактори с лека вода, които ще произвеждат 40% по-малко ядрени отпадъци при генериране на същото количество електричество като тези, които в момента са в експлоатация.

„Новите реактори ще придвижат японските фирми стъпка напред в конкуренцията за получаване на повече международни поръчки", казал е източникът, пожелал анонимност.

Разходите за разработване на новата технология ще възлязат на 60 млрд. йени и ще се поемат съвместно от правителството и компаниите.

Япония е гладна за енергия. Ядрената енергия осигурява 30% от потреблението на електричество на Япония, а през периода 2010 - 2030 двадесет ядрени реактора трябва да бъдат подменени.

В условията на страхове от глобално затопляне и нарастващи цени на енергоносителите, ядрените реактори печелят популярност, като японското ново предложение може да изпъкне на фона на по-старата технология, счита „Ройтерс".

Миналата година корпорацията Toshiba купи Westinghouse, Hitachi сляха ядреното си поделение с General Electric, а Mitsubishi Heavy Industries си партнира с френската Areva с цел получаване на повече поръчки в чужбина.