Не се случва често България да попадне в заглавията на новините в германските медии. Това го имаше около окончателното решение за приемането на страната ни в ЕС, после около подписването на Бургас - Александруполис. Сега България прикова погледите на западноевропейските си съседи по съюз като страната, където трудът се заплаща най-ниско.

„Никъде в ЕС за час работа не се плаща толкова малко, колкото в България" - откриват журналистите от Die Welt. Докато в Румъния заплащането е 2,90 евро за час, нашите работници трябва да се задоволяват с 1,80 евро. Обаче Румъния е много по-напред от нас, защото по сравнение с 2005 нарастването на почасовото заплащане е почти 24%, а в България, без значение че се взима най-малко, също най-малък в цяла Източна Европа е и ръстът в заплащането на труда: едва 6,5 %.

Германската медия изтъква, че парите за час, които взима датчанинът, са над десет пъти колкото румънеца. Лесно можем да пресметнем, че датчанинът печели почти двадесет пъти колкото българина.  

Всички останали Източноевропейски страни се радват на по-съществено увеличение на заплатите, макар че трудът там в очите на западняците продължава да е много евтин. В Чехия заплащането се качва с 11,7%, в Словакия  с 12,1%, в Естония и Латвия с близо 20%.

По данните на Eurostat, Германия е в челото в Европа по заплащане на труда и час труд там през 2006 средно струва 28,70 евро плюс страничните разходи. По този показател ФРГ е на шесто място в Европа.

Датчаните взимат 33,80 евро за работен час, шведите 32,30 евро. Люксембург са номер три с 31,50 евро, следвани от Белгия и Франция (31,20 и 30,70 евро). Това прави над 60 лева в български пари за час труд, тоест нашата песничка в която се казва „Хората на запад толкова взимат само за час, че с тези парички тука кафенце ще пием четри-пет дни" вече години наред си остава актуална.

Единственото, по което България наподобява заплатите в Западна Европа, е ниския темп на увеличението им:  цената на труда в Германия за изминалата година е почти замразена, а във Франция нарастването е едва 3,3%.

Авторитетното издание Spiegel също посочва българския куриоз, но не му обръща по-специално отношение, закривайки го с общото определение, че за Източна Европа заплатите стремително нарастват.

Заявеното от Евростат заплащане на труда в размер 1,80 евро за час в България означава, че българинът средно печели над 600 лв. месечно, която заплата за средния българин особено в по-малките градове минава по-скоро за висока. Това са установили и германските читатели, които в коментарите към материала на Die Welt се възмущават от „подвеждащата информация на европейските статистици", напомняйки факта, че 12-часов труд на полето или на строеж в България се заплаща с 10 - 15 евро, а жените взимат до 150 евро месечно.

Интересно е да си отбележим коментар на друг един читател: „Да, в България те са много бедни. Това обаче което ме удивява, е че въпреки това живеят много мирно и човек като ‘богат турист' може да се движи съвсем свободно сред тях. Това впечатление съм го нямал в Турция и Египет ... Честно ли е хората в Германия от социални помощи да взимат много повече?"

Като цяло материалът за ниските заплати в България породи една от най-активните читателски дискусии напоследък, която продължава. Читател на Die Welt заявява, че подобни новини облужват интересите на големите концерни в България, които в текста им намират основание да продължават да заплащат труда на хората толкова ниско. Друг твърди, че наемите в Германия са били много високи и подобно сравнение Германия и България било малко (унизително за германците).

На което няколко други читатели с присъщата за германците симпатия към страната ни отвръщат, че българинът заплатен много по-ниско, едновременно с това живее много по-смислено и здравословно от германеца ...

Фактът си е факт: българинът печели средно 1,80 евро на час, има основателни съмнения че взима даже и по-малко, и темпът на нарстване на заплатите ни е най-нисък сред новоприетите членки на Европейския съюз.