"Зеления преход" все повече е на дневен ред сред редица страни по света. Страни като Русия обаче вероятно ще запазят основните си позициите си в енергийния сектор, имайки предвид факта, че развиващите се страни все още няма да се отказват от петрола и че Москва има големи надежди с разработването на арктическите находища, пише Oilprice.

В началото на 2000-те години Москва започва да обръща все по-голямо внимание върху развитието на своя суровинен сектор, което доведе до увеличаване на държавните приходи. Приходите от петрола осигуриха на Москва средствата за модернизиране на обществото и ето защо трябва се да поддържа стабилен износ и да получава съответните приходи от суровинните си сектори.

Руската петролна индустрия достига своя връх в производството на черно злато през 2019 година с 11,3 милиона барела на ден. Нивата на производство обаче драстично падат след настъпване на падемията от коронавирус. Независимо от това, плаващият обменен курс допринесе за смекчаване на негативното въздействие от спада на износа, защото петролът обикновено се търгува в долари.

Най-големият търговец на петрол в света прогнозира силно възстановяване на търсенето през 2021 г.

Най-големият търговец на петрол в света прогнозира силно възстановяване на търсенето през 2021 г.

Търсенето на реактивно гориво обаче ще се възстановява по-бавно

Една трета от държавните приходи на Русия идват от износ на енергия преди пандемията. Сега тази цифра е нараснала до 40%.Това значи, че Русия харчи значителни ресурси, за да гарантира, че ще остане енергийна суперсила и занапред.

Според прогнозите производството на петрол след пандемията в Русия ще достигне 11,1 милиона барела на ден през 2030 г., което е с 200 000 по-малко от рекордната 2019 година. Впоследствие до 2035 г. тези цифри трябва постепенно да намалят до 9,4 милиона барела на ден. Най-вероятният сценарий сочи, че производството може да се увеличи до 12,8 милиона барела на ден през 2030 година.

Русия произвежда нефт от дълго време насам, което вероятно значи, че най-леснодостъпните и най-евтините по отношение на разходите петролни полета вече са на изчерпване. Следователно центровете за добив на петрол постепенно се изместват на север и навътре в Сибир, където все още има ресурси. Понастоящем повечето от недокоснатите полета се намират в Арктика, но развитието и използването им е сериозно и скъпо начинание поради суровия климат. Въпреки това Москва има големи надежди за развитието на Арктика по отношение на производството на енергия. Петролните компании са получили значителни данъчни облекчения, необходими за намаляване на разходите и насочване на бизнеса на север.

Основна заплаха за Русия в тази област е енергийният преход. Докато Москва постепенно се съсредоточава върху водорода в своята стратегия, то руската енергийна индустрия продължава да се фокусира върху изкопаемите горива, с малка конкуренция от международни петролни компании, които възстановяват бизнеса си в областта на възобновяемата енергия.

Ралито на петролните цени спря от настъплението на COVID-19 в Азия

Ралито на петролните цени спря от настъплението на COVID-19 в Азия

Сутринта Brent се търгува по $66,20, а WTI - по $62,28 за барел

В енергийния преход обаче се крият и възможности и за руския енергиен сектор. Западни компании като Shell и BP увеличават инвестициите си в въглеродно неутрални технологии, като постепенно намаляват разходите за петрол и газ. Дори при намаляване на търсенето, Русия може да запази позициите си на пазара и да остане енергийна суперсила.

Според Rystad Energy пандемията е променила драстично перспективите за петрола. Преди се очакваше, че търсенето ще достигне връх около 2030 г. със 106 милиона барела на ден. Rystad обаче прогнозира, че търсенето ще достигне около 102 милиона барела на ден през 2028 г. и бързо ще намалее до 62 милиона барела през 2050 г.

МАЕ: Търсенето на петрол расте въпреки проблемите с имунизацията

МАЕ: Търсенето на петрол расте въпреки проблемите с имунизацията

Увеличеният добив от страна на ОПЕК+ може да окаже натиск върху цените

Руските енергийни компании увеличават присъствието си в региони, в които търсенето ще нарасне в обозримо бъдеще - такива като Азия и Африка например. Докато развитите страни вероятно ще се дистанцират от въглерода, останалата част от света скоро няма да направи подобни стъпки. Ето защо може да се смята, че Русия поне ще запази позицията си на водеща в сила в сектора в близко бъдеще.