Германия ще позволи на кредиторите, като Deutsche Bank и JPMorgan Chase да уволняват най-добре-печелещите по-лесно, което ще направи Франкфурт по-гъвкав и способен да привлече финансови компании, местещи се заради Брекзит, информира Bloomberg.
Законодателите в Берлин гласуваха в четвъртък в подкрепа на разхлабването на германските трудови стандарти, за да позволят промяната. Правителството твърди, че ще се прилага за най-много 5000 банкери, категоризирани в законодателството като "поемащи риск", които печелят около 220 000 евро (249 000 щатски долара) годишно или повече.
Управляващата коалиция на канцлера Ангела Меркел подкрепи мярката, като заяви, че тя е необходима за укрепване на финансовия сектор на Германия и "свеждане до минимум на рисковете" от лица, чиито действия биха могли да причинят сериозни щети на тяхната компания.
"Това е положителен сигнал за засилване на конкурентоспособността на Германия и утвърждаването ѝ като вжелано място за финансовата индустрия", каза Андреас Краутсчайд, изпълнителен директор на Асоциацията на германските банки. Промяната "ще увеличи привлекателността на страната за чуждестранни компании", казва той.
Промяната, която вероятно ще спечели одобрението на горната камара през март, е част от по-широки законодателни промени за защита на финансовата индустрия от последствията от напускането на Великобритания от Европейския съюз.
Синдикатите и антикапиталистическата лява партия се противопоставят на по-свободната поолитика относно работните места. Федерацията DGB ги нарича "конституционно съмнителни, излишни от гледна точка на финансова политика и социално вредни".
"Сегашната ситуация означава, че действителният брой на засегнатите хора ще бъде само в ниските хиляди", казваХубертус Вет, управляващ партньор в лобистката група Frankfurt Main Finance. "Ако броят достигне 5 000, тогава това ще бъде ясно доказателство за успеха на мярката."
По-широкият закон за Брекзит има за цел да предотврати хаос на пазарите, особено ако Великобритания напусне ЕС без сделка. Той включва защити за съществуващи вече договори за деривати, които дружествата са сключили с банки на Великобритания. Основното лоби на Германия приветства този ход, като заяви, че такива сделки са необходими за защита срещу колебания на лихвения процент или валутата.