В 75 училища вече не се използват хартиени, а само електронни бележници и дневници, предаде БНР.
За нанасяне и проверка на оценките се използва изцяло мобилното приложение електронен бележник.
Става въпрос за образователната платформа "Школо", създадена преди 2 години. Тя вече се използва от близо 700 училища в страната. В нея са се регистрирали и над 30 000 учители и 200 000 ученици и родители.
По думи на един от основателите на платформата - Симеон Предов, "Школо" включва интегрирани модули, електронен дневник, учебни материали, статистика, мобилно приложение и възможност за виртуални поощрения.
Платформата предлага на разположение статистика, с която учениците могат да следят развитието си. Според Предов всичко в системата е прозрачно - вижда се кога и от кого са въведени оценките, а също могат да се вписват и коментари за тях.
Именно тази обратна връзка в хартиените дневници липсва, твърди Предов и обяснява, че в електронните дневници тя е абсолютно прозрачна и достига в реално време до родителите.
Той заяви, че дигитализацията е дълъг процес, който обаче е необходим, за да се облекчи работата на учителите.
Учителите в момента масово са писари на административни и бюрократични справчици, изисквания от по-висши инстанции, критикува системата Предов и изтъква, че чрез "Школо" цялата администрация, която трябва да се върши, става само с няколко клика.
Той обясни и че в платформата има модул за комуникация, който е само за училищната общност и чрез него има постоянна комуникация между учители, родители и ученици.
valya-videva
на 14.12.2018 в 18:56:52 #1Искате да си говорим за бумащина?! За тази година в повечето училища има едновремено електронен дневник и старата хартиена документация! Проверете, после нека коментираме кога учителя ще е творец на учебен процес или има време да погледне ученика!