Работа с обществено значение и в огромен международен екип със сигурност е апетитна възможност за младите българи, които току-що са излезли от университета с диплома в ръка. Пътят до нея обаче е осеян с много труд и упорита подготовка. А подобни възможности за кариерно развитие дава службата в европейските институции.
В сферата изобилства от разнообразие от длъжности, а самата работа е интересна и изпълнена с предизвикателства, разказва посланикът на EU Careers за България Стела Даскалова.
Работата е базирана главно в Брюксел и Люксембург, като 20 на сто от местата се разриват и в останалата част на Европа и света.
Според експерта работата в евроинституции дава много възможности за развитие, като същевременно е интересна и предизвикателна, както и предлага интерактивна работна среда.
Възможности за кариера се предлагат в Европейската комисия, различните европейски центрове и служби, както и в рамките на Европейския парламент.
Идеалният кандидат в случая разполага с европейско гражданство, има висше образование минимум бакалавър и владее добре един от следните чужди езици - английски, френски или немски, посочва експертът.
Професионалните области, за които се разкриват възможности за кариера, са съсредоточени в правото, превода, икономиката и финансите, както и лингвистиката. Възможните позиции са за администратор, одитор, преводач, юрист-лингвист, асистент и др. А в рамките на европейските институции може да се работи на постоянни договори, временна заетост, на свободна практика или чрез стаж.
Миналата година на платформата EPSO своите документи са подали 21 000 кандидати, а през 2015 година броят е достигал 31 000 търсещи работа в европейските институции. Самата селекция отнема около 9 месеца, а процедурите до предложение за работа може да продължат и около година.
Кандидатстването преминава през няколко етапа, включващи набор от тестове. Освен първоначалната самооценка се прави и проверка на бързината на мисълта чрез серия от тестове за словесно, математическо и абстрактно мислене.
Изпитват се и уменията за работа в екип, както и за преценка на ситуацията. А издържалите тестовете влизат в т.нар. списък с успешните кандидати. В него се включват три пъти повече желаещи да работят в европейските институции от обявените свободни позиции.
Евроинституциите предлагат и стажантски програми, които са с продължителност до 5 месеца. В този случай позициите са неплатени, а работата е базирана в Брюксел.
"Стажът ти дава възможности да видиш дали работата в институциите е за теб", коментира ръководителят на отдел "Комуникации" в Председателството на ЕК у нас Бойко Благоев.