Бившият зам.-министър на финансите в две правителства Любомир Дацов заяви, че не вижда причина за актуализация на бюджета. "Не виждам нито една причина да се актуализира бюджетът, освен чисто политическа, но политическа по български, а не както е нормално да се прави политика", коментира той пред БГНЕС.
Според Дацов актуализацията на бюджета в момента е абсолютно безсмислена във вида, в който се прави и особено актуализацията на средствата за НЗОК. "Без ангажимент за реформи да се увеличат средствата за здравната каса е абсолютно пилеене парите на данъкоплатеца на вятъра. След няколко месеца, независимо че ще бъде компенсирана миналата или тази година и т.н., следващата пак ще има дефицити и тези дефицити няма да бъдат по-малки", каза той.
В ситуация като настоящата, когато не може да има ангажимент от страна на парламента, на политическите партии за правене на реформа и то определен вид реформа, даването на толкова много пари е абсолютно безсмислено, подчерта финансистът.
Той коментира, че може би, единственото смислено нещо е гарантиране на заем за Фонда за гарантиране на влоговете в случай на някакъв риск, за да може там да има достатъчно средства. Няма нищо, което в момента да налага спешно теглене на заеми, освен тези евентуални 2 млрд., които са предвидени, индиректен заем на Фонда за гарантиране на влоговете. Като се има предвид какъв е размерът на фискалния резерв, няма нито една причина, която да налага служебното правителство да емитира дълг, извън допълнителните ограничения, които са по закон, заяви още Любомир Дацов.



USD
CHF
EUR
GBP