Във философията на държавния бюджет за 2022 г. е залегнало коалиционното споразумение, както и промени в начина на мислене и планиране в държавата.
Това заяви от трибуната на парламента министърът на финансите Асен Василев, който откри дебата в залата по точката за приемане на Бюджет 2022. Той добави, че бюджетът е инвестиционен - инвестира в хора и инфраструктура, иначе няма как да има по-висок икономически растеж и доходи.
Ниските заплати и ниските доходи трябва да останат в миналото, няма как конкурентното ни предимство да е, че сме бедни, а че произвеждаме продукти с високо ДДС. Има доста механизация на процесите и по-голяма продуктивност на труда, да се движим бързо, да се живее лесно и да не си губим времето, обясни визията си Василев.
Той каза какви са основните параметри - 5.8% от БВП капиталови инвестиции, увеличение на инвестициите в образование, здравеопазване, култура и спорт, залага се една социална програма, която да осигури социална солидарност към нашите съграждани.
Друг важен елемент във философията на бюджета, Асен Василев обясни чрез въпросите, зададени към Министерство на финансите - важното е не какъв процент е записан, а как с тези средства ще се инвестира и какви резултатите ще бъдат постигнати.
И ако се погледнат ценовите политики - за да постигнем резултати, са заделени такъв ресурс и такива средства. Този начин на бюджетиране е изключително важен и амбицията ни в актуализацията е бюджетът да бъде направен от нулата, уточни министърът.
Парите не са на държавата, на депутатите, на Министерския съвет, а на гражданите на страната, на фирмите и компаниите, категоричен бе той.
Бюджетният дефицит с ковид мерките е 4.1%, дългът е малко по-нисък от предвидения за миналата година - разходите са увеличени значително миналата година. Дългът, предвиден за догодина, също е по-малък - той е бил 27.2%, а ние предвиждаме 24.8%, отчете министърът.
Този бюджет, въпреки значителните инвестиции, се изпълнява с по-малко дълг, от бюджетите, предвидени за миналата година. Когато ГЕРБ пита къде са спрените кранчета, приходите - тук са, ние правим инвестиции от 12 млрд. лв. повече с дълг по-малък от предвидения от вас, обърна се Василев към опозицията.
Той добави още увеличение на разходите с 12 млрд. лв., от 4 млрд. лв. това означава, че приходните агенции са си свършили работата, а от друга страна означава, че българските фирми и работници са успели да изработят този продукт. Инфлацията е 5.6%, първата половина на годината се очаква да е по-висока, втората - да стане по-ниска.
Министърът на финансите уточни, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще започне политика по овладяване на инфлацията, ако не се оправдае, ще бъде отразено в макроикономическите прогнози на бюджета.
Политиката на неинвестиране води до това половин милион българи да напускат страната и да работят в чужбина, защото публичната среда не им позволява да работят тук, каза още Асен Василев.
Този бюджет иска да направи инвестиционната и публичната среда поне толкова добра, колкото е в Европа. Не можем да се примирим с факта , че ние сме бедни и ще си останем бедни завинаги, освен ако не получим подаяния от Европа и ако не ги откраднем да ги инвестираме.
Ами, свърши това, отсече Василев и призова: "Дайте да направим така, че хората да защитават доходите си в България. Знам, че вас ви плаши, обърна се той към критиките на своя предшественик Кирил Ананиев от ГЕРБ.
Ако купуваме лампите не по 5000 лв., а по 1000 лв., в България ще видим по-добра среда и бърз ръст на доходите, обясни още министърът на финансите.
Асен Василев застана рамо до рамо до Ананиев на трибуната, за да му каже, че му предлага да внесе поправки в бюджета между първо и второ четене и да посочи кои средства да бъдат орязани - парите за пенсии, за майчинство и т.н., за да бъдат съкратени разходите и намален дългът.
Този министър прави социален експеримент и вие му се радвате като малките деца от детската градина. 40 г. уча тази наука, за 5 минути не мога да му кажа как се става бюджетар, отговори бивш финансов министър от ГЕРБ Кирил Ананиев.
Източник: news.bg
foxit
на 10.02.2022 в 15:45:28 #1Никъде не прочетох в статията Кокорчо да казва написаното в заглавието. А между пожелателното "трябва" и задължителното "ще" има голяма разлика. Да не говорим, че такива химери чуваме отдавна и освен това дотук Канадеца и компания се занимават единствено с разчиствания на сметки и полтически интриги и е малко вероятно преди втората година да започнат да работят в интерес на суверена, ако въобще са имали такова нещо предвид.....