Глобалните банки биха могли да повишат оценките си с общо $7 трилиона през следващите пет години, ако предприемат големи стъпки за насърчаване на растежа и увеличаване на производителността. Това се казва в проучване,осъществено от Boston Consulting Group, информира Reuters.
Кредиторите биха могли приблизително да удвоят настоящите си оценки, ако преследват растеж и подобрени съотношения цена/счетоводна оценка въпреки пречките, посочват от консултантската компания.
"Най-големият двигател на песимизма относно банковия сектор е значителният спад в рентабилността", пише в доклада на Boston Consulting Group.
Около 75% от банковите акции са имали съотношения цена/счетоводна оценка под 1 през 2022 г., докато коефициентите цена/печалба са почти половината от нивата от 2008 година. Междувременно възвръщаемостта на акционерите от банковите акции изостава от тази на основните пазарни индекси след кризата и разликата се разширява.
Дори ако инвестират в производителността и радикално опростят бизнеса си, печалбите на банките ще останат под натиск от по-високите капиталови изисквания и засилената конкуренция от по-новите играчи като финтех компаниите, се отбелязва в анализа на BCG.
"Банките вероятно няма да се върнат към нивата на рентабилност и оценките, които съществуваха преди глобалната финансова криза", твърдят експертите на консултантската компания.