Излизането на Великобритания от Европейския съюз ще се окаже особено скъпо за банките, които работят от лондонското Сити. Финансовите институции очакват сметката им да достигне 500 милиона долара за всяка банка, пише Bloomberg, цитирайки свои източници в сектора.

Разходите растат главоломно, след като се оказа, че преместването на служителите, които са свикнали с живота си в Лондон, е по-трудно от очакваното. В Дъблин, Париж и Франкфурт - трите основни претенденти за нова финансова столица, пък се наблюдава недостиг на опитни банкери.

"Няма съмнение, че разходите са значително по-високи, отколкото банките очакваха по-рано", казва Джон Тери, специалист в PricewaterhouseCoopers LLP. "В местните пазари в ЕС няма достатъчно квалифицирани служители, които да посрещнат нуждите на банките, затова последните трябва да преместят служителите си от Лондон. А те не искат да се местят", допълва той.

Така на банките ще им се наложи да платят скъпи пакети, които включват жилище, частно училище и други облаги за служителите.

Все още почти няма банки, които да са обяви публично планираните разходи. Изключение прави HSBC Holdings Plc, която през юли пресметна, че ще са й нужни около 300 милиона долара, за да премести 1 000 души в Париж, където вече има лиценз. Изчислението на Тери показва, че сметката само за персонала лесно може да подмине 100 милиона долара.

Излизането на Великобритания от ЕС е само един от скъпите главоболия за банките. До началото на следващата година те трябва да отделят около 2.5 милиарда евро, за да въведат нова директива, целяща да реформира сектора.

Към момента големият печеливш е Франкфурт, след като изчисления показват, че около 10 000 нови работни места ще бъдат създадени в германския град от банките, които напускат Великобритания. Над 10 от най-големите финансови компании в света, включително Citigroup и Morgan Stanley, вече обявиха, че ще преместят централите си там.

Основният проблем обаче е, че банкерите не искат да отидат във Франкфурт.