Швейцарската банка Credit Suisse се съгласи да изплати 5,3 милиарда долара на властите в САЩ за нарушения при търговията с ипотечни ценни книжа преди началото на финансовата криза от 2008 година.
Според споразумението, банката ще плати на американското Министерство на правосъдието 2,48 милиарда долара глоба и 2,8 млрд. долара като компенсации за загубите на клиентите, се казва в съобщението на Credit Suisse, цитирано от BBC.
По-рано в петък най-големият финансов конгломерат в Германия - Deutsche Bank се е споразумял с властите в САЩ да плати 7,2 млрд. долара за аналогични нарушения по подобна схема.
Правосъдното ведомство на САЩ смята, че двете банки са сред тези кредитни институции, които умишлено са понижавали рисковете при търговията с ипотечните облигации преди началото на финансовата криза от 2008 година.
В резултат на това такива книжа са придобивани от ипотечните компании Fannie Mae и Freddie Mac, с чиито проблеми започна кризата. В хода на кризата двете компании банкрутираха, след което бяха взети под контрол от Федералната агенция за жилищно кредитиране. Сега американските власти се опитват да възстановят загубите на двете ипотечни организации.
По-рано Министерството на правосъдието на САЩ успя да договори изплащането на глоби и компенсации от американските банки за извършените от тях подобни нарушения. Така например JP Morgan Chase през 2013 г. се съгласи да изплати 13 млрд. долара, а Bank of America през 2014 г. плати 17 милиарда долара.