Внезапни и дълбоки разпродажби на пазарите, подхранени от супербързи машини. Безпрецедентни действия на централните банки за подкрепа на цените на активите. Протести, невиждани в САЩ от половин век.
Така анализаторът от J.P. Morgan Chase Марко Коланович описва следващата финансова криза. Силите, които промениха изцяло пазарите през миналото десетилетие, а именно компютъризираната търговия и пасивното инвестиране, ще донесат тежки проблеми, когато сегашният бичи пазар приключи, смята той в своя мега-доклад от 168 страници, посветен на 10-годишнината от предходната финансова криза от 2008 г.
43-годишният Коланович стана популярен със своите обяснения и предвиждания как ще се представи новият фондов пазар, доминиран от алгоритми. Сегашният бичи пазар, най-дългият в историята, може да се характеризира с дълги период на спокойствие и кратки и бързи сривове. Скорошни примери могат да бъдат дадени със спада от почти 1 600 пункта през февруари само за ден и 1 100 през август 2015 г., припомня CNBC.
Коланович посочва, че тези кратки сривове са се случвали по време на икономическа експанзия в САЩ - и все още новият пазар не е тестван в условията на рецесия.
Основните тенденции на пазара - пасивните инвестиции и автоматизираните търговски стратегии - увеличават разпродажбите в момент на паника. Той изчислява, че през последното десетилие около $2 трилиона са преминали от активно на пасивно управление. Тази тенденция премахва голяма част от инвеститорите, които могат да започнат да купуват при срив на цените.
"Най-общо казано в момента имаме огромна група инвеститори, които са автоматизирани", казва Коланович. "Те продават при определени сигнали, а не при промяна на фундаментите". Тоест, ако пазарът изтрие 2 процента, те започват да продават, например.
Той е озаглавил следващата криза "Голямата ликвидна криза".
Според доклада му, ако пазарите паднат с 40% или повече, Федералният резерв ще трябва да предприеме мерки, включително директно изкупуване на акции - ход, който японската централна банка вече предприе.
Кога ще дойде следващата криза не е ясно, но според него няма да е поне до второто полугодие на 2019 година. Коланович приключва доклада си с бележката, че "следващата криза най-вероятно ще донесе социални напрежения, подобни на тези, които видяхме преди 50 г. през 1968 г." Тогава бе пикът на войната във Виетнам и убийствата на Мартин Лутър Кинг и Робърт Кенеди.