Еврото достигна десет месечен пик на курса си спрямо долара след изявление на шефа на Европейската централна банка. В него Марио Драги даде да се разбере, че регулаторът може в близко време да започне да съкращава стимулиращата си програма.
В същото време доларът отстъпва позиции заради забавянето в приемането на законопроекта за здравната реформа в САЩ.
В сряда сутринта общата валута се покачва с нови 0,2 процента до $1,1359, максимално ниво от август 2016 година. Еврото прибави към стойността си 1,4 процента от началото на тази седмица.
По думите на валутни трейдъри, еврото има потенциал да продължи ръста си в близка перспектива.
Изказвайки се на форум в Португалия Драги каза, цитиран от Reuters, че "на мястото на дефлационните сили са дошли рефлационните (инфлационните - бел. ред.)".
Но същевременно, според него, измененията в политиката на ЕЦ трябва да бъдат постепенни, доколкото еврозоната още има нужда от значителна подкрепа на монетарната политика. А възстановяването на инфлацията зависи и от благоприятни глобални финансови условия.
По отношение на японската валута еврото отслабва с 0,1 процента до 127,23 йени. Във вторник то се докосна до нивото 127,47 йени за едно евро, максимум от април миналата година.
Доларът зае отбранителна позиция, след като лидерите на републиканците в Сената решиха да отложат планираното гласуване на законопроекта, отменящ т.нар. здравна реформа Obamacare в САЩ.
Индексът на долара, който отразява динамиката му спрямо кошница от 6 валути - конкуренти, вчера в даден момент се понижи до 96,322 пункта, минимално ниво от седем месеца. Днес сутринта спадна с още 0,1 процента спрямо края на търговия във вторник - и се намира на ниво 96,286 пункта.
Спрямо японската валута "зелените пари" сутринта поевтиняват с 0,2 процента до 112,12 йени за долар.