Заплатите на футболните играчи са „изяли" повечето от парите при международните сделки за трансфери през последните две години, според данни на Системата за регистриране на трансфери - Fifa TMS.

От 2013 г. около 57% от финансирането е отишло в джобовете на звездите. Действителните такси за трансфер са съставлявали едва 41 на сто от средствата. Останалите 2% са отишли за комисионни за агентитем, съобщи BBC.

Футболните клубове в Европа са „отговорни" за четири пети от общите финанси, похарчени за заплати в тези глобални сделки.

Цифрите се отнасят само до международните трансфери от една страна в друга и не покриват вътрешните трансфери между два отбора в една държава.

В парично отношение това означава, че през последните две години при международните сделки 16,5 милиарда долара са отишли за заплати на играчите, 12 млрд. долара за трансферни такси и 700 млн. долара за футболните агенти.

„Повечето от трансферите, дискутирани в медиите, включват огромни трансферни такси, но в действителност само 13% то всички трансфери в света включват плащането на такса. Заплатите обаче са част от всеки един договор", обясни генералният мениджър на Fifa TMS Марк Годард.

Анализът на Fifa за разходите през наскоро приключилия летен трансферен прозорец показва, че английските клубове са похарчили общо 996 млн. долара, което е повече от двойно на сумата, похарчена от която и да е друга държава.

Френските клубове са похарчили 270 млн. долара, което е с 65% повече спрямо лято 2014 г.
Испанските клубове, които са традиционен дом за някои от най-добрите играчи предимно от Южна Америка, са отчели спад на разходите през лятото с 23 на сто спрямо 2014 г. През този трансферен прозорец те са похарчили 495 млн. долара.

Тези три нации, плюс Германия и Италия, оформят т.нар. „големите пет" европейски лиги. Петте държави са отчели общо 1340 входящи международни трансфери през летния трансферен прозорец тази година, което е увеличение с 4% спрямо същия период на 2014 г. Общите им разходи бележат ръст от 2% и са достигнали 2,396 млн. долара, водени най-вече от повишените харчове в Италия и Франция.

Средната възраст на играчите, включени в „големите пет", е 23 години и 9 месеца - с месец по-млади спрямо миналата година.