Индия се присъедини към САЩ и Китай като еднa от петте държави, които харчат най-много за отбрана в света. Щедростта на Ню Делхи към военната индустрия отразявa геополитическото напрежение в региона, както и зависимостта на страната от вносни оръжия и нарастващи разходи за персонал.

Индийските разходи за отбрана се увеличават с 5.5% до 63.9 млрд. долара през 2017 г., изпреварвайки тези на Франция. Индия харчи само с 2 млрд. долара по-малко от Русия и с 5 млрд. долара по-малко от Саудитска Арабия, които са пред нея в своеобразната класация, съобщава Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI) в свой доклад, цитиран от Bloomberg.

Индия вече е в топ 5 на страните по военни разходи

Индия вече е в топ 5 на страните по военни разходи

Военните разходи в световен мащаб нараснаха незначително миналата година до 1.73 трлн. долара или приблизително 2.2% от световния брутен вътрешен продукт. Страните, харчещи най-много за отбрана, са едни и същи през последните години. Водещи са САЩ и Китай, които похарчиха съответно 610 млрд. долара и 228 млрд. долара, отчитат шведските експерти.

Балансът на военните разходи се измества към Азия, Океания и Близкия изток, до голяма степен заради увеличаването на разходите в Китай, Индия и Саудитска Арабия.

САЩ харчи над два пъти повече за отбрана, отколкото страните-членки на NATO в Европа

САЩ харчи над два пъти повече за отбрана, отколкото страните-членки на NATO в Европа

Разходите на Алианса почти достигат един трилион долара

Китай харчи много повече на своите военни, отколкото всяка друга държава в Азия. Делът на Пекин в световните военни разходи нарасна до 13% през 2017 г. от само 5.8% през 2008 г.

Китайските власти вдигат разходите до 8.5% годишно между 2007 и 2016 г., а лидерите "изглежда са ангажирани с увеличаване на разходите за отбрана в обозримо бъдеще, дори и китайският икономически растеж да се забавя", според доклад на Министерството на отбраната на САЩ.

В случая с Индия обаче увеличените разходи не означават, че въоръжените й сили разполагат с най-съвременно оборудване. Нарастването на разходите за отбрана най-вече се дължи на заплатите и пенсиите за около 1.4 млн. обслужващ персонал и над 2 млн. ветерани.

Индийската армия харчи толкова много за заплати, че не й остават за купуване на ново оборудване

Индийската армия харчи толкова много за заплати, че не й остават за купуване на ново оборудване

"Тъй като толкова много пари се консумират от разходите за работна сила, не остават достатъчно за купуване на оборудване", посочва Лаксман Кумар Бехера, изследовател в Института за изследвания и анализи в областта на отбраната в Ню Делхи.

Признават го и ръководителите на индийската армия. Заместник-началникът на Генералния щаб генерал-лейтенант Сарат Чанд заяви пред индийските депутати през март, че сегашният бюджет едва покрива инфлацията и данъчните плащания. Само 14% отиват за военна модернизация в сравнение с 63% за заплати, отбеляза Чанд.

Държавите, внесли най-много оръжие за последните 67 години

Държавите, внесли най-много оръжие за последните 67 години

Сред тях изненадващо е и САЩ

Шведският институт определи Индия като най-големия вносител на оръжие в света, тъй като вътрешната оръжейна промишленост остава ограничена от бюрокрацията, зависимостта от държавните военни фирми и закъсненията при поръчките.

Изправен пред геополитическите заплахи от Пакистан и Китай, премиерът нарендра Моди се опита да засили вътрешното производство на военна техника с програмата си "Произвеждайте в Индия".

Откак Нарендра Моди е на власт, военните поръчки от индийски доставчици намаляват

Откак Нарендра Моди е на власт, военните поръчки от индийски доставчици намаляват

Данните на Министерството на отбраната показват, че поръчките от индийски доставчици намаляват от 2014 г., когато Моди дойде на власт, докато поръчките от чуждестранни търговци леко се увеличават. Общите поръчки за оборудване също намаляват.