България се нарежда на дъното на класация на държавите с най-голям риск от пране на пари и финансиране на тероризъм. Това сочат данните от четвъртия годишен доклад на Базелския институт по управление. Той е единственото сдружение с нестопанска цел, което подрежда страните според риска им от пране на пари и финансиране на тероризма.

Индексът Basel Anti-Money Laundering (AML) предоставя годишна оценка на риска в общо 152 държави от цял свят. Резултатите са класирани с коефициент от 0 до 10, като 10 обозначава най-високото ниво на риска от пране на пари и финансиране на тероризма.

България се намира на 147-о място в класацията, като нейният коефициент на риска е 3,79. Това я прави шестата страна в света по най-нисък риск от изпиране на пари и финансиране на тероризъм.

Преди нея се нареждат Нова Зеландия (пето място), Литва, Словения, Естония и Финландия (първо място). Коефициентът на риска в скандинавската държава е 2,53. В доклада се посочва, че във Финландия и Естония се отчита висока обществена и финансова прозрачност, както и ниски нива на корупцията.

България, Литва, Нова Зеландия, Словения и Швеция пък демонстрират положително съответствие със стандартите за борба срещу изпирането на пари и противодействие на финансирането на тероризма (AML/CFT), както и силно представяне в други свързани променливи.

Най-голям риск от пране на пари и финансиране на тероризма е отчетен в Иран (8,59). Челната петица се допълва от Афганистан, Таджикистан, Гвинея-Бисау и Мали.

Подредбата се основава на оценката на качеството на рамките за борба срещу изпирането на пари и противодействие на финансирането на тероризма (AML/CFT). Взети са предвид и свързани фактори като стандарти във финансовия сектор и публична прозрачност.

Общата оценка на индекса се получава от 14 показателя, базирани на обществено достъпни източници като Специалната група за финансови действия, неправителствената организация Transparency International, Световната банка и Световния икономически форум.

Можете да се запознаете по-обстойно с доклада тук.