През октомври миналата година Китай е престанал да бъде най-големият кредитор на САЩ. Пекин е намалил обема на инвестициите си в американски държавни облигации, отстъпвайки първото място в това отношение на Япония.

По данни на Министерството на финансите на САЩ Китай е свиел вложенията си в такива книжа през октомври до 1,11 трилиона долара при 1,13 трилиона, държани от японските инвеститори.

Като цяло за периода ноември 2015 година до ноември 2016 година Пекин е съкратил инвестициите си в американски държавни облигации със 17 процента - до 1,05 трилиона долара.

За аналогичния период Япония също е намалила вложенията си в американски дългови книжа с 3 процента - до 1,11 трлн. долара.

Кои държави са най-големите кредитори на САЩ?

Кои държави са най-големите кредитори на САЩ?

Китай увеличава вложенията си в US Treasuries, Русия ги намалява  

Както отбелязва агенция Bloomberg, Китай разпродава американски облигации основно, за да поддържа курса на юана и за да попълва валутните си резерви.

Чуждестранните инвеститори продължават да намаляват обемите на своите вложения в американски държавни облигации, които се считат за най-безопасните на дълговите пазари. Те са обезпокоени от политическата и икономическата неопределеност в САЩ и света след избирането на Доналд Тръмп за президент.

А иначе тази тенденция продължава вече втора година поред, след като вложенията в американските дългови инструменти растеше от 2001 до 2015 година.. Чуждестранните инвестиции в американски бондове се намаляват през 2016 година с 202 млрд. долара - до 5,94 трлн. долара, съставлявайки 43% от общия обем на американските държавни облигации.

През декември м.г. японските инвеститори, които в момента държат най-големия дял от държавния дълг на САЩ, са продали облигации за $21,3 млрд., съкращавайки портфейлът си до около 1,1 трлн. долара.

Китай съкращава инвестициите си в американски бондове от май миналата година, като към декември техният обем се е намалил до седемгодишен минимум - 1 трлн. долара.

Чуждестранните инвеститори се опасяват, че промените в САЩ могат да доведат до това, американските облигации да престанат да бъдат най-безопасните в света, отбелязва Bloomberg. Те се страхуват от прекомерно увеличавана на бюджетния дефицит на САЩ, акоТръмп започне да реализира мерките за стимулиране на икономиката, инфлацията се ускори, а Фед започне агресивно повишаване на лихвите.