Мантрата на привържениците, че bitcoin е дигиталното злато, успява да спечели индийците, които са на първо място в света по притежание на ценния метал, пише Bloomberg.

В Индия, където домакинствата притежава над 25 хил. тона злато, инвестициите в криптовалути растат от $200 млн. до почти $40 млрд. през последната година, според анализ на Chainalysis. Ръстът идва въпреки откровената враждебност към криптоактивите от страна на централната банка и предложената забрана за търговия.

32-годишният предприемач Ричи Суд е сред тези, които са зарязали златото и са навлезели в света на криптовалутите. От септември тя е вложила над 1 млн. рупии ($13,4 хил.) — част от тях заем от баща ѝ — в bitcoin, dogecoin и ether. През февруари, когато bitcoin достига $50 хил., тя е продала част от криптоактивите си, като наскоро — след срива — е влязла отново. Печалбата ѝ е помогнала да финансира международната експанзия на стартъпа ѝ Study Mate India.

Тя е част от растящ брой индийци — вече общо над 15 млн. — които купуват и продават дигитални монети. За сравнение, в САЩ броят им е 23 млн., а във Великобритания 2,3 млн. Ръстът идва от кохортата на 18-35-годишните, казва съоснователят на първата криптоборса в страната. Последнните данни от World Gold Council показват още, че индийците на възраст под 34 г. имат по-малко апетит към златото спрямо по-възрастните си сънародници.

Една от големите пречки пред криптовалутите в Индия е несигурността около регулаторните правила. Миналата година Върховният съд премахна забраната банките да търгуват крипто, наложена през 2018 г. Но властите не изглеждат готови да приемат дигиталните валути и наскоро централната банка изрази "огромни притеснения", а шест месеца по-рано правителството предложи забрана върху търговията на всички дигитални монети — макар че оттогава кабинетът не е коментирал темата.

Враждебността на властите спира големите институционални инвеститори да обсъждат тема. Един банкер, пожелал анонимност, коментира пред агенцията, че е вложил над $1 млн., е притеснен от липсата на ясни данъчни правила и възможността за данъчни облагания със задна дата.