Nvidia (NASDAQ: NVDA) отбеляза рязко покачване на стойността на своите акции през последните две години, като най-голям доставчик на чипове в надпреварата за надмощие при изкуствения интелект (AI).

Няколко мениджъри на хедж фондове забелязаха рано потенциала на Nvidia в AI и направиха значителни залози на акциите на полупроводниците. Стан Дръкенмилър натрупа значителна позиция в акциите в края на 2022 г. и началото на 2023 г., когато ChatGPT на OpenAI превзе света като буря. В един момент акциите на Nvidia представляваха 16% от портфолиото му. Дейвид Тепър, собственик на Carolina Panthers от NFL, по подобен начин изгради огромна позиция в акциите през първата половина на 2023 г.

Но милиардерите, като група, започнаха да разпродават своите акции на Nvidia. Това до голяма степен се дължи на невероятния пробег на акциите. Те вече са поскъпнали с над 160% тази година и за кратко превърнаха Nvidia в най-ценната компания в света.

Седмицата, в който Nvidia загуби над $400 милиарда

Седмицата, в който Nvidia загуби над $400 милиарда

Това вече не е най-скъпата компания в света

Ето някои от милиардерите, които продават своите позиции в Nvidia:

Стан Дръкенмилър (Duquesne Family Office) продаде 441 551 акции и всички 4 895 кол опции, намалявайки общата си експозиция към акциите с приблизително 84%.

Филип Лафонт (Coatue Management) продаде 2,9 милиона акции, намалявайки позицията си с 68%.

Снимка 543329

Източник: iStock

Дейвид Тепър (Appaloosa) продаде 348 000 акции, намалявайки позицията си с 44%.

Израел Инглиндър (Millennium Management) продаде 720 004 акции и 6 910 кол опции, намалявайки възходящата си позиция с около една трета. Той също така намали пут опциите на Millennium, но с по-малко от 20%, наклонявайки към мечи залог.

Милиардерите са умни да вземат част от парите си от масата и да ги реинвестират в други активи като начин да диверсифицират своите портфейли и евентуално да намерят следващите големи печеливши. Изброените по-горе влагат голяма част от парите от продажбата на Nvidia в някои подценени борсово търгувани фондове (ETF), които едновременно диверсифицират далеч от Nvidia и осигуряват голям потенциал за повишаване.

Големи залози на малките акции

Както Дръкенмилър, така и Инглендър добавиха експозиция към iShares Russell 2000 ETF (NYSEMKT: IWM). Той проследява индекса Russell 2000, който е най-често използваният индекс за акции с малка капитализация.

Дръкенмилър купи 31 579 кол опции на ETF-ът, чиято обща стойност беше 664 милиона долара към края на първото тримесечие. Това прави ETF-ът най-голямата му позиция, представляваща 15% от портфолиото му. Междувременно Инглендър намали путовете, като същевременно добави значителен брой колове и акции на самия ETF.

Има добра причина да сме по-оптимистични за малките капитализации в наши дни. Докато акциите с голяма капитализация като тези в S&P 500 се възстановиха напълно от мечия пазар през 2022 г., акциите с малка капитализация като тези в Russell 2000 или S&P 600 не са се върнали към най-високите си стойности за всички времена. Настоящите високи лихвени проценти са много по-предизвикателни за малките компании, които често разчитат на револвиращ дълг, за да финансират растежа си, вместо на дългосрочни облигации или съществуващи парични потоци.

Като такава, оценката на акциите с малка капитализация остава по-ниска в сравнение с пазара с голяма капитализация. Разликата между форуърдното съотношение цена/печалба на S&P 500 и S&P 600 е най-голямата от 2001 г. насам. Това може да направи страхотна възможност за инвестиране в акции с малка капитализация точно сега, поне ако се съди от действията на двамата велиги портфейлни мениджъри.

Намиране на стойност в Китай

Тепър и Лафонт търсят възможности за инвестиции във втората по големина икономика в света. И двамата добавиха акции на iShares China Large-Cap ETF (NYSEMKT: FXI). Той проследява представянето на индекса FTSE China 50, който следва 50 от най-големите и ликвидни китайски компании, търгуващи на Хонконгската фондова борса.

Тепър закупи 6,4 милиона акции от ETF-ът, които са на стойност 153,4 милиона долара към края на първото тримесечие, което представлява около 2,3% от портфолиото му. Лафонт добави 2,1 милиона акции на стойност около 50 милиона долара, или 0,2% от портфолиото на Coatue.

Тепър е изключително оптимистичен за Китай, добавяйки много големи технологични имена от страната през последното тримесечие, включително Alibaba Group, Baidu, PDD Holdings и JD.com. Повечето могат да бъдат намерени в iShares ETF.

Най-доходоносните ETF-и за последните 10 години

Най-доходоносните ETF-и за последните 10 години

Следва топ 10

Китай бавно се отвори отново, тъй като натискът от COVID-19 отслабна, и сега е изправен пред имотна криза, бавен икономически растеж и дефлация, тъй като потребителите забавят разходите си. Освен това е изправен пред политическо напрежение. Цените на акциите се понижиха за трета поредна година през 2023 г. Докато цените се възстановиха донякъде през 2024 г., китайският ETF с голяма капитализация все още е надолу с близо 50% от историческия връх, достигнат в началото на 2021 г.

Но приливът може да се обърне за Китай. Свързаните с пандемията ограничения са облекчени и правителството предприема мерки за стимулиране, за да подкрепи сектора на имотите и да накара китайските потребители да харчат отново. Усилията започнаха сериозно през февруари и въздействието върху фондовия пазар е очевидно. Новият любим ETF на Тепър и Лафонт е поскъпнал с 22% оттогава.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.